Bilim İnsanları: "Hareket Halinde Süperkütleli Kara Delik Keşfettik" - M5 Dergi
Genel

Bilim İnsanları: “Hareket Halinde Süperkütleli Kara Delik Keşfettik”

Bilim insanları, kara deliklerin uzayda gezebildiğini söyleyen kuramı uzun zamandır tartışıyordu. Fakat kara delikleri iş başındayken yakalayamamıştı.

Şimdiyse Harvard & Smithsonian Astrofizik Merkezi’nde çalışan araştırmacılar, bir kara deliğin hareket ettiğini gösteren şimdiye kadarki en belirgin vakayı tespit etmişler. Elde edilen sonuçlar, Astrophysical Journal bülteninde yayımlandı.

Çalışmaya önderlik eden ve Astrofizik Merkezi’nde çalışan Dominic Pesce, “Süperkütleli kara deliklerin büyük bir kısmının hareket ettiğini düşünmüyoruz; genelde yerlerinde duruyorlar” diyor. “Çok ağır oldukları için hareket etmeleri zor. Bir futbol topuna vurup onu hareket ettirmek, bir bowling topuna göre daha kolaydır. Bu vakada ise o ‘bowling topu’, Güneş’imizin kütlesinin birkaç milyon katı oluyor. Çok güçlü bir tekme atmak gerekir.”

Pesce ve çalışmaya katkıda bulunanlar, nadir görülen bu olayı son beş yıldır gözlemlemeye çalışıyor ve bu amaçla süperkütleli kara delikler ile galaksilerin süratlerini karşılaştırıyormuş.

“Şöyle sorduk: Kara deliklerin süratleri, içinde bulundukları galaksilerin süratleriyle aynı mıdır?” diye açıklıyor. “Aynı sürate sahip olmalarını bekleriz. Eğer değillerse, bu durum kara deliğin bazı etmenler tarafından etkilendiğini gösterir.”

Dünya’dan 230 milyon ışık yılı uzakta bulunan bu kara delik, J0437+2456 adlı bir galaksinin merkezinde yer alıyor. Kütlesi ise Güneş’imizin yaklaşık 3 milyon katı kadar.

Arecibo ve Gemini Gözlemevleri ile yapılan takip gözlemlerini kullanan araştırma takımı, ilk elde ettikleri bulguları onaylamış. Süperkütleli kara delik, J0437+2456 galaksisinin içinde saatte yaklaşık 177.000 kilometre hızla hareket ediyormuş.

Fakat bu harekete neyin sebep olduğu bilinmiyor. Araştırma takımı, iki ihtimalden şüpheleniyor. Bu ihtimallerden biri, araştırmacıların iki süperkütleli kara deliğin birleşmesinin akıbetini gözlemliyor olmaları. Diğer ihtimal ise bu kara deliğin, ikili süperkütleli kara deliklerden biri olması.

Kaynak: Harvard Smithsonian Astrofizik Merkezi

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close