Ay’ın 15 katı büyüklüğünde dev bir halka keşfedildi: "Evren anlayışımızı kökünden değiştirebilir" - M5 Dergi
Genel

Ay’ın 15 katı büyüklüğünde dev bir halka keşfedildi: “Evren anlayışımızı kökünden değiştirebilir”

Abone Ol 

Dev Halka’nın keşfini gerçekleştiren araştırmacılar, sırtımızı yasladığımız modeli gözden geçirmemiz gerektiğini öne sürüyor.

Sonsuz uzayın karşımıza çıkardığı sonsuz yenilikler, her seferinde tam bir konuyu çözecekken üstüne yeni şeylerin eklenmesine sebep oluyor. Bu, karşımıza daha çok öğrenme fırsatı çıkardığı için çok da şikâyet etmiyoruz fakat bir noktada da uzayın derinliği karşısındaki küçüklüğü yüzümüze vuruyor desek yanlış olmaz.

Yine buna sebep olan bir keşif yapıldı. Söz konusu keşfi yapan bilim insanları, Dünya’dan çıplak gözle görülmese de bizim gördüğümüz Ay’ın 15 katı büyüklüğünde dev bir halka buldu. Büyük Halka (Big Ring) olarak adlandırılan bu gök cismi o kadar büyük ki bizim kozmoloji ilkelerimize göre böyle bir şeyin olmaması gerekiyor. Fakat tam olarak orada duruyor.

Büyük Halka, 1,3 milyar ışık yılı çapında. Evet, uzaklıkta değil, çapında. İçinde ise galaksiler ve galaksi kümeleri yer alıyor. Çıplak gözle görülemeyecek kadar uzakta olan bu gök cismi, 9 milyar ışık yılı uzaklıkta. Bu yüzden de çıplak gözle görünmesi pek de mümkün değil.

Şimdi de daha önce bahsettiğimiz kozmolojik ilkeye dönelim. Bu ilkeye göre evren homojendir ve nereden bakarsanız bakın aynıdır, yani izotropiktir. Fakat keşfedilen Büyük Halka, bu ilkeyle çatışıyor. Keşif çalışmasında yer alan PhD öğrencisi Alexia Lopez, şu an elde olan kozmoloji teorilerine göre bu büyüklükte nesnelerin var olmadığını düşündüklerini söyledi. Tabii 2021 yılında keşfedilen Giant Arc isimli gök cismini de unutmamak gerek. O da 3,3 milyar ışık yılı çapındaydı ve yeni keşfedilen Büyük Halka’nın yanında görünüyor. Lopez, bu tarz keşiflerin halı altına süpürüldüğünü söylüyor. Burada kendisi, bizim kabul ettiğimiz evren modelini gözden geçirmemiz gerektiğini öne sürüyor.

Son olarak Büyük Halka’nın tamamen bir halkadan ziyade bobin şekline daha yakın olduğu belirtildi.

Kaynak: Webtekno

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close