Avrupa Birliği Kızıldeniz misyonu kuruyor - M5 Dergi
Genel

Avrupa Birliği Kızıldeniz misyonu kuruyor

Abone Ol 

AB Dış Politika Şefi Josep Borrell, misyonun 17 Şubat’a kadar faaliyete geçmesini istediğini söyledi.

Avrupa Birliği’nin üst düzey diplomatı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Yemen’deki Husilerin ticareti engelleyen ve fiyatların yükselmesine neden olan saldırılarına karşı kargo gemilerinin korunmasına yardımcı olmak üzere üç hafta içinde Kızıldeniz’de bir deniz misyonu başlatmayı planladığını söyledi.

AB Dış Politika Şefi Josep Borrell, misyonun 17 Şubat’a kadar faaliyete geçmesini istediğini söyledi.

Yetkililer yedi AB ülkesinin gemi ya da uçak sağlamaya hazır olduğunu ifade etti. Belçika şimdiden bir fırkateyn göndermeyi taahhüt etti. Almanya’nın da aynı şekilde bir adım atması bekleniyor.

Geçtiğimiz hafta ABD ve İngiltere güçleri İran destekli Husiler tarafından kullanıldığı belirtilen sekiz noktada çok sayıda hedefi bombalamıştı. Bu, iki müttefikin Husilerin füze ateşleme kapasitesine yönelik ikinci koordineli saldırısı oldu.

Husiler Ekim ayında İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının başlamasından bu yana ticari gemilere yönelik insansız hava aracı ve füze saldırıları düzenliyor.

Ancak Borrell AB misyonunun herhangi bir askeri saldırıda yer almayacağı konusunun altını çizdi.

Brüksel’de AB Savunma Bakanları Toplantısı’na başkanlık etmeden önce gazetecilere açıklamalarda bulunan Borrell, “Amaç Gemilerin korunması. Gemilere yönelik saldırıları engellemek. Husilere karşı herhangi bir eyleme katılmamak. Sadece Husilerin saldırılarını engellemek” dedi.

Bakanların Çarşamba günü ilerleyen saatlerde hangi üye ülkenin deniz gücüne liderlik edeceğine -Fransa, Yunanistan ve İtalya bu rol için yarışıyor- ve misyonun merkezinin nerede olması gerektiğine karar vermeleri bekleniliyordu.

Borrell, ticaret gemilerinin Avrupa’ya gidip gelirken Kızıldeniz’i bypass etmeye zorlanmasının ticari sonuçları göz önüne alındığında, işletmelerin Avrupa Birliği’nin harekete geçmesini talep ettiklerini söyledi.

Ticari gemilerin izlediği alternatif rotaya atıfta bulunan Borrell, “Birçok Avrupalı firma bizden bunu yapmamızı istedi çünkü maliyetlerdeki yüksek artış ve Güney Afrika’ya inmek zorunda kalmaları nedeniyle iş modelleri çok zarar görüyor” dedi ve ekledi:

“Bu fiyatları etkiliyor, enflasyonu etkiliyor. Dolayısıyla bu riskten kaçınmaya çalışmak bizim için doğal bir çaba.”

Kaynak: AP, Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close