Analiz: Pakistan'da iç savaş tehlikesi artıyor! İşte yaşanan süreç ve artan sokak olayları... - M5 Dergi
Genel

Analiz: Pakistan’da iç savaş tehlikesi artıyor! İşte yaşanan süreç ve artan sokak olayları…

Abone Ol 

Nisan 2022 tarihinde Pakistan Başbakanı İmran Han, Meclisten güvenoyu alamadı ve bu gelişmenin ardından Pakistan’da önce siyasi kaos ardından ise sokak olayları ortaya çıkmaya başladı.

Nisan 2022’de Pakistan Meclisi’nde yapılan güvensizlik oylamasında Başbakan İmran Han’ın hükümeti, 174 hayır oyu aldı. Hükümet, mecliste yapılan güvensizlik oylamasında çoğunluk sınırı olan 172 oyun altında kalarak düştü.

Güvensizlik oylamasına yönelik yaptığı açıklamada, ABD’yi Pakistan’ın iç politikasına karışmakla suçlayan İmran Han, ithal edilmiş bir hükümeti asla kabul etmeyeceğini belirterek, tüm ülkeyi sokaklara çağırdı. 

Yaşanan gelişmelerin ardından halk sokağa çıkarak protesto gösterilerine başladı. Başkent İslamabat’ta İmran Han’ın destekçileri meydanları, cadde ve sokakları doldurarak güvenlik güçleri ile çatışmaya girdi. Çıkan olaylarda onlarca kişi yaralandı.

Görevden alınan Başbakan İmran Han’ın yerine ise Şahbaz Şerif seçildi. Şahbaz Şerif, Mecliste düzenlenen seçimde 174 oyla salt çoğunluğun desteğini aldı.

21 Ağustos 2022 tarihinde de İmran Han hakkında, “polis ve yargıcı tehdit ettiği” gerekçesiyle Terörle Mücadele Yasası kapsamında işlem başlatıldı.

Söz konusu işlemde, Han’ın “Yargıç Zeba Çaudri, İslamabad Emniyet Müdürü ve onun yardımcısını tehdit ve terörize ettiği” belirtildi.

Daha sonrasında ise İmran Han hakkında tutuklama emri çıkarıldı. İmran Han da düzenlediği mitingler ile hükümeti baskı altına almaya çalıştı.

Han’ın liderliğini yaptığı Pakistan Adalet Hareketi (PTI) partisi, ülkede düzenlenen ara seçimleri önde tamamlamasının ardından ülkede erken seçim tartışmaları yeniden alevlendi.

Hükümet, Pencap’taki ara seçimleri kazanmasının ardından PTI lideri İmran Han’ın yaptığı erken seçim çağrısını reddetti. Ancak Han’ın erken seçim ısrarı devam etti.

GETİRİLEN SİYASİ YASAKLAR ve ARTAN TUTUKLAMA EMİRLERİ 

Ekim 2022’de Pakistan Yüksek Seçim Komisyonu, eski Başbakan İmran Han’a yabancı ülkelerin liderlerinden ve temsilcilerinden aldığı resmi hediyeleri yasa dışı bir şekilde sattığı gerekçesiyle siyasi yasak getirdi.

Seçim komisyonunda oy birliğiyle kabul edilen karar kapsamında Han, “yolsuzluk uygulamalarından” suçlu bulundu.

Hakkındaki iddiaları reddeden Han, 140 milyon Pakistan rupisi (yaklaşık 635 bin dolar) değerindeki devlet hediyelerini beyan etmeden alıp satarak görevini kötüye kullanmakla suçlanıyor.

Geçtiğimiz hafta İmran Han hakkında; yargıcı tehdit ettiği iddiasıyla ilgili açılan dava ve devlet hediyelerini satma ve mal varlığını gizleme suçlamalarıyla ilgili Toshakhana davasına katılmaması nedeniyle iki tutuklama emri çıkarıldı.

Mahkeme, İmran Han hakkında 28 Şubat’ta duruşmaya katılmaması nedeniyle tutuklama emri çıkarmıştı. Polis, 5 Mart’ta Han’ın Lahor’daki evine gitmiş ancak Han’ı evde bulamamıştı. İmran Han hakkında verilen tutuklama kararı 13 Mart’a kadar askıya alınmıştı.

13 Mart’taki duruşmaya da katılmayan İmran Han hakkında yeniden tutuklama emri çıkarılarak, polise 18 Mart’a kadar Han’ı mahkeme huzuruna çıkarması talimatı verildi.

AA’nın Dawn gazetesinden aktardığına göre; İmran Han, 18 Mart’ta yargılandığı davanın duruşmasına katılmak için Lahor’dan başkent İslamabad’a geldi. Ancak mahkeme dışında Pakistan Adalet Hareketi (PTI) partisi taraftarları ile polis arasında arbede yaşanması nedeniyle Han’ın mahkemeye çıkması gecikti.

Yaşanan gelişmelerin ardından mahkeme hakimi, Han’ın duruşmaya katıldığını gösteren belgeyi arabasından imzalamasına ve mahkeme salonuna gelmemesine müsaade etti.

Hakim, Han hakkında duruşmalara çıkmadığı gerekçesiyle verilen tutuklama kararını iptal ederek, duruşmayı 30 Mart’a erteledi.

Eski Pakistan Başbakanı İmran Han BBC’de yer alan haber göre kendisine yöneltilen suçlamaların siyasi amaç taşıdığını, “hukukun üstünlüğüne inandığı için” mahkemeye gittiğini söylüyor.

Han, kendisini tutuklama çabalarının da partisine seçimde liderlik etmesinin engellenmesi ile ilgili olduğunu savunuyor.

İmran Han’ın gözaltına alınması kararı ise ülkede kriz yaratmaya devam ediyor.

Lahor, Karaçi, Sialkot ve Peşaver gibi şehirlerde gösteri düzenleyen İmran Han taraftarları, hükümet karşıtı sloganlar atıyor. Taraftarlar, olası gözaltı operasyonuna karşı liderlerinin Lahor’daki evinin çevresinde beklemeye devam ediyor. Eski Başbakan’ın taraftarları ile polis arasında çatışmalar yaşanıyor.

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif ise İmran Han’ı, taraftarlarını “canlı kalkan” olarak kullanmakla suçluyor.

Geçtiğimiz gün TGRT’ye demeç veren İmran Han, “Bizzat hükümet beni tutuklamak istiyor. Hatta öldürmek istiyor. Biliyorsunuz bir suikast girişimi oldu. Hayatta olduğum için şanslıyım. Onlar yoldan çekilmemi istiyorlar. En son çare olarak beni öldüremezlerse hapse atacaklar. Erken seçim istedim, reddettiler” ifadelerini kullandı.

Hükümetin orduyu partisine karşı kışkırttığını da söyleyen Han, “Seçim zamanı geldiğinde hep birlikte göreceğiz” dedi.

Eski Pakistan Başbakanı, hükümete yönelik erken seçim çağrısı yapmaya devam ediyor. Koalisyon hükümeti ise Han’ın erken seçim çağrılarını geri çeviriyor.

İmran Han tutuklama kararlarına karşı da destekçilerine çağrıda bulunuyor. 30 Mart’ta gerçekleştirilmesi planlanan duruşmada İmran Han tutuklanırsa taraftarları daha da radikalleşebilir.

Pakistan’da çatışmalar daha da şiddetlenebilir ve muhalefet ile hükümet karşı karşıya gelebilir.

Kaynak: IntellStrategy

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close