Analiz: Azerbaycan ve Ermenistan'ın ABD görüşmeleri ve beklentiler - M5 Dergi
Genel

Analiz: Azerbaycan ve Ermenistan’ın ABD görüşmeleri ve beklentiler

Abone Ol 

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile Ermeni mevkidaşı Ararat Mirzoyan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in ev sahipliğinde görüşmek için bir araya geldi.

Washington’da gerçekleşen görüşmelerle ilgili Blinken, “İki taraf son birkaç gündür oldukça zor bazı konuları konuştular ve kalıcı bir barış için elle tutulur bir ilerleme kaydettiler” ifadelerini kullandı.

Blinken; sona yaklaşıldıkça görüşmelerin daha da zorlaşacağını, ancak bir anlaşmaya ulaşılmasının mümkün olduğunu ve ABD’nin sürecin sonuna dek Azerbaycan ve Ermenistan’a destek olacağını aktardı.

1-4 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen görüşmelerden sonra Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Bakanlar ve beraberlerindeki heyet üyeleri, ‘Barış ve Devletlerarası İlişkilerin Kurulmasına İlişkin İkili Anlaşma’ taslağının bazı maddeleri üzerinde mutabakata varırken, aynı zamanda bazı kilit konulardaki pozisyonların farklı kaldığını da kabul ettiler” ifadelerine yer verildi.

Bu görüşmeler, iki ülkenin üst düzey görevlileri arasında Aralık 2022’den beri gerçekleştirilen ilk yüz yüze toplantılar olarak kayıtlara geçti.

SON DÖNEMDE NELER YAŞANDI?

Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki durum, iki ülkenin Dağlık Karabağ bölgesi üzerindeki anlaşmazlığı nedeniyle 2020 savaşının sona ermesinden bu yana gergin ve değişken bir hâlde.

Rus barış güçlerinin varlığına ve AB, Türkiye, ABD gibi aktörlerin arabuluculuk çabalarına rağmen, iki ülke kalıcı ve kapsamlı bir barış anlaşmasına varamadı.

Geçtiğimiz Mart ayında, iki ülkenin sınır hattında taciz atışları görüldü. Bakü, Erivan’ı bölgede suni bir gerilim oluşturmaya çalışmakla suçladı.

Mart ayının sonuna doğru, Dağlık Karabağ bölgesinde kalan silahlı Ermeni grupların provokasyonları üzerine Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, bölgeye operasyon düzenledi. Bakü, Erivan’ın “barış istemediğini” iddia etti.

11 Nisan 2023’te Ermenistan ve Azerbaycan, tartışmalı Dağlık Karabağ bölgesi yakınlarında yedi askerin öldürüldüğü çatışma başlatmakla birbirlerini suçladı.

Bu olayda hayatını kaybeden üç Azerbaycan askerinin yanı sıra iki askerin de Ermeniler tarafından kaçırıldığı ve işkenceye maruz bırakıldığı açıklandı.

İki ülke arasındaki en güncel sorun, Bakü’nün Laçın Koridoru’nda kurduğu gözetim noktasıydı.

Bu koridorun Aralık 2022’de Azerbaycanlı çevreciler tarafından yasadışı maden arama ve çıkarma çalışmalarını durdurma amacıyla bloklanması, Ermenistan ile Dağlık Karabağ arasındaki tek kara yolunun kapanmasına neden olmuştu.

Çevrecilerin protestosundan sonra koridorda kurulan bir Azerbaycan kontrol noktası, Erivan yönetiminin tepkilerini çekti.

23 Nisan 2023’te işleve giren kontrol noktası, Bakü tarafından Ermenilerin bölgeye yasa dışı şekilde silah, mayın, insan gibi şeyleri sokmasını önlemek için kuruldu.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close