ABD Ordusu insansız hava araçlarına karşı Dronebuster'ı test ediyor - M5 Dergi
Genel

ABD Ordusu insansız hava araçlarına karşı Dronebuster’ı test ediyor

Abone Ol 

ABD Ordusu Dronebuster insansız hava karşıtı sistemi (c-UAS) Avrupa’daki operasyonlar için Polonya’nın Boleslawiec kentinde test etti.

Dronebuster, düşman insansız hava araçlarını etkisiz hale getirmek için elektronik saldırılar düzenleyen tüfek benzeri bir çözüm olarak adlandırılıyor.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre, Dronebuster denemeleri iki gün sürdü ve silah hakkında uygulamalı tatbikatların yanı sıra teknoloji eğitimleri de düzenlendi.

ABD ordusundan c-UAS Mobil Eğitmeni Brien Conner denemelerle ilgili yaptığı açıklamada; “Şu anda savaş alanında yaygın olan drone tehdidine hazırlıklı olmak açısından bu birimin yeteneklerini ve hazır olma durumunu geliştirmeye çalışıyoruz. Drone tehdidi tamamen değişti ve buna hazırlıklı olmalıyız” ifadelerini kullandı.

Özellikler

Dronebuster, sürekli artan drone tehdidini ortadan kaldırmak için tasarlanmış bir radyo frekansı (RF) bozucudur.

Dronebuster Block 3 ve Block 3B konfigürasyonları drone kontrol frekansını bozarak insansız hava araçlarını düşürmeye ya da geri dönmeye zorlar. Dronebuster aynı zamanda küresel konumlandırma sistemi/küresel navigasyon uydu sistemi (GPS/GNSS) sinyallerini de bastırarak dronun havada asılı kalmasını veya düşmesini sağlayabilir.

Blok 3 ve Blok 3B konfigürasyonları, tek başına taşınabilir sistemler olarak veya entegre bir C-UAS çözümünün parçası olarak kullanılmak üzere sunulmaktadır.

Yaklaşık olarak 3 kg ağırığında olan Dronebuster askerler tarafından rahatlıkla taşınabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close