Yanlış uçağı seçti: Fransız ordusuna ait bir ATL2'ye inişi sırasında lazer tuttu! - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Yanlış uçağı seçti: Fransız ordusuna ait bir ATL2’ye inişi sırasında lazer tuttu!

Abone Ol 

Fransız Donanması (Marine Nationale), Atlantique 2 (ATL2) Deniz Karakol Uçakların’ndan (MPA) birinin Batı Fransa’nın Brittany kentinde yerden tutulan bir lazerle hedef alındığını duyurdu. Uçak, hızla ve derhal tutuklanan kişinin kimliğini belirlemek ve yerini saptamak için kendi sensörlerini kullandı.

-Naval News’da yayımlanan makalenin çevirisi M5 tarafından yapılmıştır. 

 

Olay, 4 Ocak 2022 akşamı gerçekleşti. Bir şahıs, eğlence adı altında uçaklara lazer tutarken yanlışlıkla askeri bir uçağı hedef aldı. Lazer tutmaya başladığında, bir ATL2, Lann-Bihoué deniz hava üssünün ana pisti için son alçalıştaydı.

Mürettebat, lazer tutulmasının ardından inişi iptal etti ve irtifaya geri döndü.

LAZER TUTAN ŞAHSIN BELİRLENMESİNİN ARDINDAKİ TEKNOLOJİ

Fransız Donanması’ndan yapılan açıklamaya göre, ekip daha sonra lazerin kaynağını “çok doğru bir şekilde” bulmak için ATL2 sensörlerini kullandı. Bu sensörlerden biri muhtemelen Wescam MX-20 EO/IR görüntüleme sistemiydi. Yüksek hedef konum doğruluğuna ve coğrafi referanslamaya izin veren bir Atalet Ölçüm Birimi (IMU) içeriyor. (temelde sistem, işaret ettiği hedefin doğru koordinatlarını sağlar).

Lazerin ilk tespiti ise muhtemelen pilot ve yardımcı pilot tarafından “MK1 göz küresi” (yani kendi gözleri) ile yapılmıştır. ATL2’yi uçurma deneyimine sahip iki kaynak, Naval News’e gemide Füze Yaklaşma Uyarısı (MAW) veya Lazer Uyarı sistemi olmadığını doğruladı. (Uçak gelişmiş elektronik harp sistemleriyle donatılmıştır, ancak bunlar lazerle değil, radar ve iletişim frekanslarıyla tetiklenir).

Bu durumda, mürettebat için kilit nokta, kokpit ile arkadaki MX-20 operatörü arasındaki hedefi “bulmak ve düzeltmek” için koordinasyondur. Ancak bu, ATL2 ekiplerinin rutin olarak eğitildiği bir şeydir. Savaş zamanı senaryolarında, “izle ve müdahale et” genellikle “bul ve düzelt” aşamasını takip eder.

POLİS SUÇUYU HEMEN YAKALADI: ADRES DOĞRU ÇIKTI

4 Ocak’taki olaylara gelince, mürettebat suçluyu belirledi ve algılayıcı ile suçun kanıtlarını kaydetti. Hâlâ uçuştayken, “gökyüzü denizcileri” (Fransız Donanması’nda donanma uçak mürettebatı olarak adlandırılır) bu unsurları yerel polis karakoluna iletti, onlar da kişiyi çabucak tutukladı ve lazer ekipmanına el koydu. Suç duyurusunda bulunuldu ve soruşturma devam ediyor.

LAZER TUTMAYA 6 AY HAPİS, GÜÇLÜ LAZER SAHİBİ OLMAYA 7500 EURO CEZA

Ne yazık ki, ATL2 ekipleri bu sorunla ilk kez karşılaşmıyor. Birisi 2018 yılında aynı deniz hava üssünde benzer eylemlerden dolayı altı ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Dün yayımlanan bir açıklamada, Fransız Donanması şunları söyledi:

Lanvéoc, Lann Bihoué ve Landivisiau hava üslerinde konuşlanmış Fransız Donanması uçaklarına karşı bu tür olayların yeniden canlanmasıyla karşı karşıya kalan deniz bölge komutanı, lazer ticaretinin ve bulundurmanın sıkı bir şekilde düzenlendiğini hatırlatıyor. Bu nedenle, 2’den daha yüksek bir sınıfa sahip bir lazere sahip olmak veya kullanmak, 7,500 Euro para cezası ile 6 ay hapis cezasına çarptırılabilir. Bu cezaların ötesinde, araziye yaklaşan bir uçağa lazerle işaret etmek, mürettebat üyelerinde ciddi ve onarılamaz göz yaralanmalarına neden olabilir. Pilotların tamamen kör olması durumunda hava kazası riski büyüktür.

 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close