Washington: "Irak’taki güçlerimize yönelik saldırılar artıyor" - M5 Dergi
Dünya

Washington: “Irak’taki güçlerimize yönelik saldırılar artıyor”

Abone Ol 

Saldırıda ABD askerlerinin yanı sıra bir de Irak vatandaşının yaralandığı açıklanmıştı.

Saldırıda ABD askerlerinin yanı sıra bir de Irak vatandaşının yaralandığı açıklanmıştı

ABD, İran destekli grupların Irak’ın batısında ABD güçlerinin bulunduğu bir üsse cumartesi günü düzenlediği saldırıyı “çok ciddiye” aldığını açıkladı.

ABD ordusu, İran destekli grupların cumartesi günü geç saatlerde Irak’ın batısındaki Aynu’l Esed Askeri Hava Üssü’ne ‘bir dizi balistik füze ve roketlerle’ saldırdığını duyurdu. Saldırılar, bir Iraklının yaralanmasına ve muhtemelen ABD kuvveti arasında birçok yaralanmalara yol açtı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Jon Finer dün yaptığı açıklamada “Gerçek tehdit oluşturan balistik füzelerin kullanıldığı çok tehlikeli bir saldırıydı” ifadelerini kullandı. Finer, ABD’nin ABC ağındaki ‘This Week’ programında “Benzer durumlar ile caydırıcılık sağlayarak ve bize saldırmaya devam eden bu gruplardan hesap sorarak karşılık vereceğiz” dedi. Fransız Haber Ajansı’na (AFP) göre Finer “Bu konuyu çok ciddiye aldığımızdan emin olabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Finer ve Pentagon, üsse atılan füzelerin çoğunun hava savunma sistemleri tarafından imha edildiğini açıkladı.

Ekim ayının ortasından bu yana, Irak’ta bulunan yaklaşık 2 bin 500 ABD askerine ve DEAŞ ile Mücadele Uluslararası Koalisyonu’nun diğer güçleriyle birlikte Suriye’de görev yapan yaklaşık 900 ABD askerine onlarca saldırı düzenlendiği kaydedildi.

Gazze’de Hamas’a karşı açılan savaşta ABD’nin İsrail’e verdiği desteğe karşı çıkan ve İran’la bağlantılı silahlı örgütlerden oluşan Irak İslami Direnişi, cumartesi günkü saldırı da dahil olmak üzere şu ana kadarki saldırıların çoğunun sorumluluğunu üstlendi.

Balistik füzelerin kullanımı, daha önce düşük teknolojili füzeler ve insansız hava araçlarının (İHA) kullanıldığı saldırıların bir üst seviyeye taşındığını gösteriyor. Hava üssüne yapılan cumartesi günkü saldırı, İsrail ile Hamas arasında 7 Ekim’de patlak veren savaşın ardından Ortadoğu’da artan gerilimlerin bir parçası olarak gerçekleştirildi.

Kaynak: Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close