UNRWA: İsrail savaşı Gazze’de 23 milyon ton enkaz bıraktı - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

UNRWA: İsrail savaşı Gazze’de 23 milyon ton enkaz bıraktı

Abone Ol 

Birleşmiş Milletler Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’de sürdürdüğü savaşın şu ana kadar geride yaklaşık 23 milyon ton enkaz bıraktığını bildirdi.

Şarku’l Avsat’ın DPA’dan aktardığı habere göre UNRWA tarafından dün yapılan açıklamada, Gazze’deki evler, okullar, klinikler ve diğer birçok sivil altyapının çatışmalardan ağır şekilde etkilendiği ve yaşanan yıkımın tahminen 23 milyon ton enkazın oluşmasına neden olduğu ifade edildi.

Gazze Şeridi’ndeki molozları kaldırma ve patlamamış mühimmatı imha etmenin yıllar süreceği ifade edilen açıklamada, Gazze’de yaşayan 2 milyondan fazla insanın hayatının savaş nedeniyle mahvolduğu vurgulandı.

İsrail, Hamas hareketinin Gazze Şeridi’ne komşu İsrail kasabalarına ani bir saldırı gerçekleştirmesinin ardından Gazze’ye yönelik geniş çaplı bir savaş başlattı.

Gazze Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre, İsrail’in saldırıları sonucu şu ana kadar yaklaşık 31 bin 645 Filistinli öldü ve çoğu çocuk ve kadın üzere yaklaşık 73 bin 676 kişi de yaralandı.

Kaynal: Sarkul Avsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close