UMH, Libya’nın Batısında Operasyona Hazırlanıyor - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

UMH, Libya’nın Batısında Operasyona Hazırlanıyor

Abone Ol 

Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), ülkenin batısında ‘Sayd el-Efai (Yılanların Avı)’ adı altında genişletilmiş bir askeri ve güvenlik operasyonu başlatmaya hazırlanıyor.

UMH, ülkenin doğusundaki paralel hükümete bağlı Dışişleri Bakanı Abdulhadi Huveyc’inin 5+5 olarak da bilinen Ortak Askeri Komite toplantıları doğrultusunda bir toplantı düzenleme talebini de görmezden geldi.

UMH İçişleri Bakanı Fethi Başağa, 10 Ocak’ta yaptığı basın açıklamasında, UMH ve Batı Askeri Bölgesi Genelkurmay Başkanları ile ‘Sayd el-Efai’ adlı bir operasyon başlatma planı yaptıklarını belirtti.

Başağa, Ulusal Ordu’nun (LUO) başkent Trablus’u kurtarmak üzere başlattığı ve geçen yıl hezimete uğradığı askeri operasyona atıfta bulunurken, Sayd el-Efai adlı operasyonuyla batı bölgesi şehirlerine yönelik saldırganlığın neden olduğu güvenlik dengesizliğine karşı koymayı planladıklarını belirtti.

Bakan, operasyonun Libya’nın istikrarını istemeyen bazı ülkelerin istihbarat birimlerinin planladığı kaosla mücadeleye, bazı IŞİD üyelerinin ülkeye geri dönüşünü engellemeye, organize suç faaliyetlerinin canlanmasıyla ve insan kaçakçılığıyla mücadeleye odaklandığını vurguladı.

Uygulama tarihi resmen açıklanmayan bu operasyonun, batı bölgesinin terörden ve DEAŞ’ın geri dönmesinden korumak için uluslararası destekle gerçekleşeceği belirtildi.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close