Ukrayna'nın güneyinde çatışmalar yoğunlaştı: "Her iki taraf da ağır kayıplar veriyor" - M5 Dergi
Dünya

Ukrayna’nın güneyinde çatışmalar yoğunlaştı: “Her iki taraf da ağır kayıplar veriyor”

Abone Ol 

Kiev yönetimi iki haftada 8 yerleşim biriminin ele geçirildiğini duyurdu.

Ukrayna kuvvetlerinin karşı taarruz harekatına devam ettiği savaş 16. ayını geride bırakmaya hazırlanırken, ülkenin güneyindeki bölgelerde çatışmalar yoğunlaşmaya başladı.

Ukrayna’daki savaşla ilgili günlük değerlendirme raporunu yayımlayan Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı hem Rusya’nın hem de Ukrayna’nın ağır kayıplar verdiğini duyurdu.

Raporda Rus güçlerinin, Bahmut savaşının zirve yaptığı marttan bu yana en ağır kayıplarını verdiği belirtilirken, çatışmaların Zaporijya ve Bahmut bölgelerinde yoğunlaştığı ifade edildi.

Raporda Ukrayna kuvvetlerinin bu bölgelerde “küçük ilerlemeler” kaydettiği vurgulanırken, Rus birliklerininse etkili bir savunma operasyonu yürüttüğü bildirildi.

Raporda ayrıca Rusya’nın Dinyeper Nehri çevresindeki birliklerini farklı bölgelere kaydırdığı ifade edildi.

Ukrayna iki haftada 8 yerleşim birimini ele geçirdi

Zaporijya’da Rusya tarafından atanan yetkili Vladimir Rogov, Ukrayna kuvvetlerinin Piatihatki isimli köyü ele geçirdiğini ve Rus topçu ateşinden korunmak için buradaki siperleri kullandığını duyurdu.

Rogov, Telegram üzerinden paylaştığı mesajda, “Düşmanın dalga dalga saldırıları ağır kayıplara rağmen sonuç verdi” ifadelerini kullandı.

Piatihatki köyünün ele geçirilmesi Ukrayna güçlerinin, bu ay başlayan karşı taarruz harekatında Zaporijya bölgesinde elde edilen ikinci kazanç olarak kayıtlara geçti. Kiev yönetimi 12 Haziran’da da komşu köy olan Lobkove’yi ele geçirdiklerini duyurmuştu.

Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Hanna Maliar, Berdianks ve Melitopol yönüne doğru düzenlenen saldırı operasyonlarında son iki haftada 8 yerleşim biriminin Rus güçlerinden alındığını söyledi.

Ukrayna ordusundan Belarus sınırına yığınak

Ukrayna’nın güneyinde ağır çatışmalar devam ederken, Rusya Dışişleri Bakanlığı Ukrayna ordusunun Belarus sınırına asker sevkiyatı yaptığını duyurdu.

Konuyla ilgili TASS’a konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan Aleksey Polişçuk, “Kiev rejimi ve onun Batılı idarecilerinin askeri maceralara girmemek için sağduyuya sahip olduklarını umuyoruz. Bu maceranın sonuçları çok ciddi olabilir” ifadelerini kullandı.

ISW: Ukrayna, karşı taarruz harekatını geçici olarak durdurabilir

ABD merkezli Savaş Çalışmaları Enstitüsü (ISW), Ukrayna güçlerinin savaş taktiklerini yeniden değerlendirmek için karşı taarruz harekatını geçici bir süre için durdurabileceğini öne sürdü.

Bu tip hamlelerin büyük saldırı harekatlarında yaygın şekilde görüldüğü belirtilen değerlendirmede, “Bu duraklama Ukrayna karşı taarruzunun sona erdiğini göstermez” dendi.

ISW’nin açıklaması Estonya askeri istihbarat şefi Margo Grosberg’in, “Gelecek 7 gün boyunca bir saldırı olacağını düşünmüyoruz” şeklindeki sözlerinin ardından geldi.

Grosberg ayrıca karşı taarruz harekatının giriş bölümünün küçük ve yerelleştirilmiş saldırılarla Rus savunmasının zayıf noktalarını bulmayı amaçladığını sözlerine eklemişti.

Yıkılan Kahovka Barajı’nın üzerinde patlayıcı yüklü araba

Ukrayna ordusu 28 Mayıs’ta Kahovka Barajı’nda çekilen bir drone görüntüsünü basınla paylaştı.

Ukrayna ordusu tarafından AP’ye gönderilen görüntüde Rus kontrolündeki barajın üstünde patlayıcı yüklü bir araç bulunduğu görülüyor.

Ukraynalı yetkililer ayrıca Rus birliklerinin, Kahovka Barajı’nın içindeki önemli bir bölgede konuşlandıklarını ve barajı yıkan patlamanın bu bölgede gerçekleştiğini öne sürdü.

Kahovka Barajı’nın yıkılması sonrasında sular altında kalan bölgede 52 kişi hayatını kaybetmişti.

Putin’den Ukrayna Genelkurmay Başkanı Zalujni’nin akıbetiyle ilgili sözler

Son haftalarda nerede olduğu spekülasyon konusu olan Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeri Zalujni’nin akıbetiyle ilgili bir açıklama da Rusya lideri Vladimir Putin’den geldi.

Putin, “Zalujni nerede? Biliyorum. Bildiğimi düşünüyorum. Bence o yurtdışında” ifadelerini kullandı.

Rus medyası bir süredir kamuoyunun karşısına çıkmayan Zalujni’nin mayısta Herson’a yapılan füze saldırısında yaralandığını öne sürmüş, Ukraynalı generalin hayatta olmasına rağmen askerliğe devam edemeyecek durumda olduğunu iddia etmişti.

Ukrayna Savunma Bakanlığı ise bu iddiaları yalanlamıştı.

Kaynak: Independent, Reuters, Euronews, TASS, Telegraph, Kyiv Post

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close