Ukrayna ordusuna ait Bayraktar SİHA Karadeniz'de devriye geziyor - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Ukrayna ordusuna ait Bayraktar SİHA Karadeniz’de devriye geziyor

Abone Ol 

Bayraktar insansız hava aracının Nikolayev Bölgesi’ndeki Ochakovo üzerinden uçarak Karadeniz’de neredeyse Zmeiniy Adası’na ulaştığı ve şu anda Ukrayna’nın deniz sınırında devriye gezdiği kaydedildi.

-TASS’da yayımlanan makalenin çevirisi M5 tarafından yapılmıştır.

 

Ukrayna’nın Dumskaya web portalının Perşembe günü bildirdiğine göre, Ukrayna ordusuna ait Türk yapımı Bayraktar insansız hava aracı Karadeniz’de devriye geziyor.

“Sabah yaklaşık 8 saat (Moskova saatiyle 9:00), drone, 10. (Sakskaya) Ukrayna deniz havacılık tugayının bulunduğu Kulbakino Hava Kuvvetleri üssünden [Nikolayev şehrinin güneydoğu eteklerinde büyük bir askeri havaalanı] havalandı. konuşlandırıldı” deniliyor.

Medya kuruluşuna göre, Bayraktar insansız hava aracı, Karadeniz’deki neredeyse Zmeiniy Adası’na ulaşmak için Nikolayev Bölgesi’ndeki Ochakovo üzerinden uçtu ve şu anda Ukrayna’nın deniz sınırında devriye geziyor.

Web portalı, “Uçuş 5 km’nin üzerinde bir irtifada ilerliyor” dedi.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı 26 Ekim’de ordunun Donbass bölgesinde ilk kez bir Türk Bayraktar savaş uçağı kullandığını doğruladı. Ukraynalı Müşterek Kuvvetler Komutanı Korgeneral Sergey Nayev, Bayraktar insansız hava araçlarının “takviyenin gerekli olduğu yerlerde” görev yapmak için her zaman bir mühimmat yüküyle göklere çıktığını iddia etti.

Rusya’nın AGİT’teki (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) Daimi Temsilcisi Alexander Lukashevich, örgütün Viyana’daki Daimi Konseyi toplantısında, bu tür uçakların kullanımının Minsk Anlaşmaları ve ayrıca Ek Ateşkes Kontrol Önlemleri Paketi tarafından yasaklandığını söyledi. Temmuz 2020’de anlaşmaya varıldı. Alman ve Fransız dışişleri bakanları, Bayraktar insansız hava araçlarının Ukrayna ordusu tarafından kullanıldığına ilişkin raporlarla ilgili endişelerini dile getirdiler.

Bayraktar TB2, 150 km menzil kabiliyetine, 130 km/s çalışma hızına ve 50 kg faydalı yüke sahip Türk yapımı bir saldırı uçağıdır. Otomatik kalkış ve iniş sistemi ile donatılmıştır.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, 14 Aralık 2020’de Türkiye ile Ukrayna ordusu için korvet ve dron üretimi konusunda bir anlaşma imzaladığını duyurdu. 2019 yılında Kiev, Türk firması Roketsan tarafından üretilen MAM-L hassas hava bombalarıyla donatılması amaçlanan Bayraktar insansız hava araçlarını satın alarak test etti.

 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close