Suudi Kraliyet Donanması için üretilen son Avante 2200 korveti de hazır - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Suudi Kraliyet Donanması için üretilen son Avante 2200 korveti de hazır

İspanya’nın devlete ait gemi inşa firması Navantia, Suudi Deniz Kuvvetleri (RSNF) için son Avante 2200 korvetlerinin lansmanını yaptı.

Unayzah olarak bilinen gemi, adını Suudi Arabistan’ın kuzeyindeki Unayzah kentinden alıyor.

Geminin denize indirilmesi etkinliği, şirketin San Fernando’daki tersanesinde Navantia ve RSNF yetkililerinin huzurunda gerçekleştirildi.

Unayzah Korveti 104 metre uzunluğa ve 14 metre genişliğe sahiptir. Mürettebat ve yolcular dahil olmak üzere toplam 102 kişiyi taşıyabilir.

Navantia Başkanı Ricardo Domínguez lansmanda yaptığı konuşmada, “İspanya ve Suudi Arabistan güçlü ve kalıcı bağlarla birleşmiş durumda ve bugün, uluslararası işbirliğinin gerekli olduğu göz önüne alındığında, halihazırda var olan bir birliğin güçlendirilmesi, bugün ve gelecekle yüzleşmenin en iyi yoludur.” dedi.

Avante 2200 korvet, gözetim ve deniz kontrol, arama ve kurtarma (SAR) görevlerini destekleyebilen bir çok maksatlı bir korvettir.

Gemide Navantia’nın CATIZ Savaş Sistemi, HERMESYS entegre iletişim sistemi, DORNA ateş yönü, Entegre Platform Kontrol Sistemi ve MINERVA entegre köprüsü bulunuyor.

Kaynak: M5

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close