Sözleşme imzalandı: İspanya'dan sürü drone sistemi - M5 Dergi
Dünya

Sözleşme imzalandı: İspanya’dan sürü drone sistemi

Abone Ol 

İspanya Savunma Bakanlığı Escribano Mechanical & Engineering şirketi ile, RAPAZ programının ikinci aşamasının bir parçası olarak, otonom çok platformlu bir İHA sürü sistemi geliştirmek için bir sözleşme imzaladı.

Anlaşmanın temel hedefinin gözetim ve tanıma misyonları için sürü drone sistemi geliştirilmesi olduğu belirtilirken, imzalanan sözleşmede aynı zamanda kurtarma veya kıyı gözetleme gibi karmaşık görevleri yerine getirebilen akıllı bir drone sürü sistemi geliştirildi.

Escribano, 4 Ocak’ta yaptığı açıklamada, İHA sürülerinin , 5-10 km menzilinde çalışacak, ileride VCR 8×8 Dragon zırhlı aracı gibi platformlardan fırlatılabileceğini, yer saldırısı veya gezinme yeteneklerini de içerebileceğini duyurdu.

Son teknoloji yapay zeka LISS (Uzun Menzilli Akıllı Güvenlik Sistemi) ile donatılacak İHA’ların özerk olarak geliştirilmesi için bireysel ve grup zekası sağlayan tek drone sürüsü sistemi olacağı belirtildi. Böylece sistem, verilen bir görevi en verimli şekilde nasıl yerine getireceklerine kendileri karar verebilen drone’lara zeka ve özerklik sağlayacağı aktarıldı.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close