Rusya: "Ortadoğu'da her an patlama yaşanabilir" - M5 Dergi
Dünya

Rusya: “Ortadoğu’da her an patlama yaşanabilir”

Abone Ol 

Rusya, Filistin-İsrail sorununa çözüm bulunamaması nedeniyle “Ortadoğu’da her an bir patlama yaşanabileceği” konusunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) uyardı.

New York’taki BM Genel Merkezi’nde, BMGK’nin Ortadoğu konulu oturumunda konuşan Rusya’nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Dmitry Polinsky, “Filistin-İsrail çatışmasına bir çözüm bulunmamasının düzenli patlamalara yol açtığını bir kez daha vurgulamalıyız. İşgal altındaki Filistin topraklarında şiddet, bölgesel ve uluslararası güvenliğin temellerini baltalıyor. Barış sürecindeki durgunluk, kışkırtıcı ve tek taraflı adımlar, her an çatışma bölgesindeki durumda bir kırılma oluşturabilir” ifadesini kullandı.

Polinsky, İsrail’in ulusal güvenliğine ilişkin endişelerini dikkate alarak “başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını sağlayacak” Filistin-İsrail görüşmelerinin yeniden başlatılması çağrısında bulundu. Polinsky, “Bu konuda Rusya, Amerika, Avrupa Birliği ve BM dörtlüsünün girişimleri dahil çok taraflı çabaların desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Filistin-İsrail barış görüşmeleri, İsrail’in eski tutukluları serbest bırakmayı ve yerleşimleri durdurmayı reddetmesi de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle Nisan 2014’ten bu yana askıya alınmıştı.

ABD, iki devletli çözümü vurguladı

BMGK’de Filistin-İsrail ilişkileri üzerine ABD adına konuşan BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, “İsrail ve Arap ülkeleri arasındaki normalleşme anlaşmalarının iki devletli çözümün yerini tutamayacağını” vurguladı.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close