Rusya: "Ukrayna'nın NATO’ya üye olması yıllar sürecek sorunları beraberinde getirecek" - M5 Dergi
Dünya

Rusya: “Ukrayna’nın NATO’ya üye olması yıllar sürecek sorunları beraberinde getirecek”

Abone Ol 

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Ukrayna’nın NATO’ya kabul edilmesi halinde zun yıllar sürecek sorunların ortaya çıkacağını söyledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodomir Zelenskiy, ülkesinin NATO’ya üye olarak alınması için çağrı ve baskı yapmaya devam ediyor. Rusya ise Ukrayna’nın NATO’ya üye olmasının uzun yıllar boyunca sürecek sorunlara neden olacağı uyarısında bulundu.

VOA Türkçe’nin haberine göre, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy son olarak yaptığı açıklamada, ülkesinin NATO’ya alınmasını, aksi takdirde de kendilerine güvenlik garantilerinin sağlanması gerektiğini söyledi.

Bu açıklamaların sorulduğu Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Ukrayna’nın NATO’ya alınmasının uzun yıllar sürecek sorunlara neden olacağını söyledi.

Peskov basın brifinginde yaptığı açıklamada “Maalesef şunu belirtmek isterim ki; bu tavır Kiev yönetiminin masada ne kadar hazırlıksız, isteksiz ve yeteneksiz olduğunu göstermektedir. Ukrayna’nın NATO üyeliği elbette uzun yıllar sürecek sorunlara neden olur. Birçok Avrupa Birliği ülkesi bunun farkında. Ancak Washington, NATO’da son sözü söyleyen ve en çok parayı ödeyen ülke. Bu noktada AB ülkeleri sadece orkestranın itaatkar bir enstrümanı durumundalar” dedi.

NATO liderleri 2008 yılında Bükreş’te yapılan zirvede bir gün Ukrayna ve Gürcistan’ın da NATO üyesi olacağı konusunda fikir birliğine varmışlardı. Ancak bugüne dek bu konuda net bir adım atılmadı ya da bir takvim açıklanmadı.

Peskov açıklamasında “Rusya Federasyonu, kendi çıkarlarını koruyacak ve güvenliğini sağlayacaktır. Bu noktada biz NATO’nun genişlemesini ve sınırlarımıza dayanmasını kabul etmiyoruz” dedi.

Rusya, uzun süredir NATO’nun genişleme faaliyetlerini kendisine yönelik batının düşmanca girişimleri olarak değerlendiriyor. Moskova, bunu ayrıca 2022 yılı Şubat ayında başladığı Ukrayna saldırılarının da ana nedenlerinden biri olarak gösteriyor.

Son olarak Finlandiya’nın da katılımıyla birlikte NATO’nun üye sayısı 31’e yükseldi. İsveç de NATO üyesi olabilmek için Türkiye’nin onayını bekliyor.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close