Rusya: "Ukrayna'da iki yerleşim yerini daha ele geçirdik" - M5 Dergi
Dünya

Rusya: “Ukrayna’da iki yerleşim yerini daha ele geçirdik”

Abone Ol 

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Oleksandr Syrskyi Nisan ayında Kiev’in üç köyden geri çekildiğini ve cepheyi savunmak için yeni bir tahkimat hattı inşa ettiğini kabul etmişti.

Rusya Çarşamba günü yaptığı açıklamada, iki yıl önce birliklerinin geri püskürtüldüğü kuzeydoğu Harkiv bölgesi de dahil olmak üzere Ukrayna’da iki cephe köyünü daha ele geçirdiğini duyurdu.

Moskova son aylarda cephede bir dizi kazanım elde ederek, Kiev Batı’dan gelecek kritik yardımları beklerken savaş alanındaki insan gücü ve silah avantajını daha da güçlendirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı, ordu birliklerinin “Harkiv bölgesindeki Kyslivka köyünü” ve “Donetsk Halk Cumhuriyeti’ndeki Novokalynove’yi kurtardığını” açıkladı.

Kyslivka, Ukrayna’nın zor durumdaki kalesi Kupiansk’a yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta, Novokalynove ise Şubat ayında Moskova tarafından ele geçirilen Avdiivka’nın yaklaşık 10 kilometre kuzeyinde yer alıyor.

Ukrayna’daki yetkililer Rusya’nın Ukrayna ordusundaki ciddi mühimmat sıkıntısından faydalanarak kuzeydoğuda yeni bir saldırı hazırlığında olabileceğinden endişe ediyor.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Oleksandr Syrskyi Nisan ayında Kiev’in üç köyden geri çekildiğini ve cepheyi savunmak için yeni bir tahkimat hattı inşa ettiğini kabul etmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı da Kiev’in gece boyunca hava saldırıları düzenlediğini bildirmesinin ardından Ukrayna’nın enerji ve askeri tesislerine karşı misilleme saldırıları başlattığını açıkladı.

Bakanlığı ançıklamasında, “Kiev rejiminin Rus enerji tesislerine zarar verme girişimine karşılık olarak, bu sabah Rusya Federasyonu silahlı kuvvetleri Ukrayna’nın askeri-endüstriyel kompleksinin enerji tesislerine ve işletmelerine karşı bir grup saldırı başlattı” denildi.

Kaynak: Mepa News, AFP

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close