Rusya, Esed rejimi bölgelerinde yaşayan Suriyeli gençleri Libya’ya gönderiyor - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Rusya, Esed rejimi bölgelerinde yaşayan Suriyeli gençleri Libya’ya gönderiyor

Halep Today internet sitesinin verdiği bilgiye göre, Rusya’nın Suriye’deki üssü Hmeymim’de bulunan Rus askeri yetkililer, Libya’ya giderek Halife Hafter saflarına katılmak isteyen Suriyeli gençlere aracılık yapıyor.

Sitede bugün yayımlanan haberde, Suriye’nin Humus kentinde, daha önce rejim saflarında savaşmış birçok militan, Libya’ya gitmek için Hmeymin üssündeki ofislere başvurdu.

Sivil kimlikler aranıyor

Hmeymim üssündeki kabul ofisinin Libya’ya gitmek isteyen gençlere zorunlu askerlik kaydı olmaması ya da hakkında zorunlu askerlik bildirimi yapılmamış olmasını şart koşuyor.

Bu şartı sağlayamayan gençlerin sivil kimlikler satın olma yoluna gittiğine işaret edilen haberde, Esed rejimi yetkililerinin ise kimlik çıkarmak için bin 500 dolara varan rüşvetler talep ettiği iddia edildi.

Rejimin militan deposundan Libya’ya gidiş

Esed rejimi saflarında savaşan militanların rejim bölgelerindeki kötü ekonomik koşullar yüzünden Libya’ya gittiğine dikkat çekilen haberde, rejimin militan deposu olarak bilinen Humus’un el-Zehra, Vadi el-Zeheb ve el-Ermen gibi bölgelerinden de çok sayıda kişinin başvuru yaptığı kaydedildi.

Haberde ayrıca, şuana kadar Hmeymim üssünden Libya’ya, Suriyeli militanların oluşturduğu 7 grubun gönderildiği belirtildi.

Kaynak: Halep Today

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close