Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: "Avrupa'nın bağımsızlığı diye bir durum yok"" - M5 Dergi
Dünya

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: “Avrupa’nın bağımsızlığı diye bir durum yok””

Abone Ol 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Ukrayna’ya asker gönderebileceğini söyleyerek Washington yönetimini ‘memnun etmeye’ çalıştığını söyledi.

Rus devlet kanalı Rossiya-1 TV tarafından yayınlanan ve Yugoslavya’nın bombalanmaasının 25’inci yıldönümü vesilesiyle hazırlanan ‘Belgrad’ adlı belgeselde konuşan Lavrov, Macron’un bu açıklamalarıyla ABD yönetimini menun etmeye, aynı zamanda NATO müttefiklerini kışkırtmaya çalıştığını belirtirken, Fransız liderin son dönemdeki eylemlerinin Avrupa için bir ‘stratejik özerklik’ yaratma planlarıyla ilgili olmadığının altını çizdi.

Rus bakan, Avrupa’daki mevcut liderlerin kendi ülkelerinin ulusal çıkarlarına öncelik vermediklerini ve bu çıkarları ‘tek bir kolektif Batı talebine’ tabi kıldıklarını vurgularken, “Şimdi Macron’u ve onun ‘Ukrayna’ya kara birlikleri göndermemiz mümkün’ şeklindeki ısrarcı açıklamalarını ele alırsak, bunun artık ‘stratejik özerklik’ ile ilgili değil, tamamen ABD’yi memnun etmek, ABD çıkarlarını korumak ve aynı zamanda Kuzey Atlantik İttifakı’ndaki müttefikleri kışkırtmakla ilgili olduğunu anlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Avrupa, ABD’nin altına yattı” diyen Lavrov, konuşmasını, “Ortada bağımsızlık falan yok. Macron’un son birkaç yıldır kamuoyunu canlandırmak için yaptığı bir tür ‘stratejik özerklik’ yaratılmasıyla ilgili ifadelerinin tamamen bir ‘fiyasko’ olduğu ortaya çıktı” diye sürdürdü.

Lavrov ayrıca AB’yi, üye devletlerin ulusal çıkarlarından ziyade kişisel siyasi dar görüşlü plan, özlem ve entrikaların ilk sıraya konulduğu bir ‘didişme örgütü’ olarak tanımladı.

Macron geçtiğimiz hafta, Ukrayna’daki Rus birliklere karşı koymak için kara operasyonu düzenleme olasılığını dışlamadıklarını ifade etmişti.

Kaynak: Sputnik

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close