Reuters: "Rusya, yaklaşık 3 bin dolar maaşla Ukrayna'ya gönderebileceği askerler arıyor" - M5 Dergi
Dünya

Reuters: “Rusya, yaklaşık 3 bin dolar maaşla Ukrayna’ya gönderebileceği askerler arıyor”

Abone Ol 

Reuters’in haberine göre Rus ordusu, ülkenin çeşitli noktalarında kurduğu seyyar merkezlerde ayda yaklaşık 3 bin dolar ödeme karşılığında Ukrayna’da savaşacak asker arıyor.

Reuters’in yer verdiği iddialara göre, Rusya’nın Rostov gibi büyük şehirlerinde, seyyar ofis haline getirilen noktalarda orduya katılmak isteyen gönüllüler için sözleşme koşulları açıklanıyor.

İddialara göre bu seyyar merkezlerin etrafında askeri üniformalı personel nöbet tutuyor ve gönüllülere broşürler dağıtılarak, savaşmaları halinde kendilerine sağlanacak imkanlar hakkında bilgi veriliyor.

25 Mart’tan bu yana ölü sayısını güncellemeyen Rusya, son olarak bin 325 asker kaybettiğini 3 bin 835 askerin ise yaralandığı açıklamıştı. Ukrayna ve Batı kaynaklarına göre ise, Rusya en az 20 bin askerini kaybetti.

Rus binbaşı Sergey Ardashev geçtiğimiz haftalarda, “Vatansever vatandaşların üç ila 6 aylık sözleşmelerle askere alınabileceğini ve bu kişilere cepheye gitmeden önce gerekli eğitimin verileceğini” açıklamıştı.

Sözleşmeli askerler için önerilen asgari aylık maaşın 160 bin ruble ( 2 bin 700 dolar) yani ülke genelinde ortalama maaşın üç misli olduğu bildirildi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close