Pakistan Parlamentosu Keşmir Komitesi Başkanı: Savaş dahil her şeye hazırız - M5 Dergi
Dünya

Pakistan Parlamentosu Keşmir Komitesi Başkanı: Savaş dahil her şeye hazırız

Abone Ol 

Pakistan Parlamentosu Keşmir Komitesi Başkanı Şehriyar Han Afridi, dünyanın, İsrail’in saldırılarına sessiz kalmaya ve bunları görmezden gelmeye devam etmesi halinde çok ağır bir bedel ödeyeceğini söyledi.

Komite Başkanı Afridi, Hindistan ve Pakistan arasındaki ikili ilişkiler, Keşmir meselesi ve Filistin’de yaşanan durumu, AA muhabirine değerlendirdi.

Afridi, İslam dünyasının bugün mezhepçilik, ülke, din, dil, değer, norm ve kültür adına kutuplaşmış olduğuna dikkati çekerek “Tüm İslam ümmetinin birliğe ihtiyacı olduğuna inanıyorum.” dedi.

İslam peygamberi Hazreti Muhammed’in dediği gibi insana değer verilmesi ve saygı duyulması gerektiğini vurgulayan Afridi, “(Filistin’de) şahit olduğumuz şey endişe verici ve dünya bunu bilmeli. Eğer durum aynı kalırsa küresel barış tehlikede olacak.” diye konuştu.

Afridi, uluslararası toplumun, İsrail’in Filistin’de insanlığı yerle bir etmesine rağmen işlerin yoluna girmesine katkıda bulunmadığına işaret ederek “İnsanlığın tüm normları bir kenara bırakıldı ve onlar, (İsrail’e) masum çocuk ve kadınları öldürmeleri için ruhsat verdi.” ifadesini kullandı.

– “DÜNYA AĞIR BİR BEDEL ÖDEMEK ZORUNDA KALACAK”

Müslüman liderlerin aktif davranması gerektiğini belirten Afridi, Filistin meselesiyle ilgili müreffeh dünya tarafından somut eylemlerin gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Afridi, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Holokost’tan bir şeyler öğrenmesi gerektiğine dikkati çekerek “Yaşanan tüm sefaletleri bilmesi gerekiyor ve Filistinlilerin de insan olduklarını bilmeleri gerekiyor. Onlar da herkes kadar insan ve onlara böyle davranılamaz. Eğer dünya böyle sessiz kalmaya ve göz ardı etmeye devam ederse bana güvenin, çok ağır bir bedel ödemek zorunda kalacak.” değerlendirmesinde bulundu.

– AFRİDİ, FİLİSTİN’DEKİ DEMOGRAFİK TERÖRÜN KEŞMİR’DE DE YAŞANDIĞINI BELİRTTİ

Netanyahu’nun Filistin’de “demografik terör” faaliyetlerine atıfta bulunan Afridi, bunların Keşmir’de de yaşandığına işaret etti.

Afridi, Hindistan’ın Cammu Keşmir’in özel statüsünü kaldırdığı 5 Ağustos 2019’dan bu yana 8 milyon insana adaletsiz davranıldığını, onların kimliklerinin yok edildiğini ve haklarının ellerinden alındığını anlatarak Hindistan Anayasası’nın 370’inci maddesi ve 35A fıkrasının iptal edilmesinin ardından Keşmirlilere yönelik “kültürel, demografik ve bilgi terörü” yürütüldüğünü kaydetti.

– “HİNDİSTAN İLE MÜZAKERE İÇİN 5 AĞUSTOS 2019 KARARLARININ İPTAL EDİLMESİ GEREKİYOR”

Konu Keşmir meselesine geldiğinde Başbakan İmran Han ve Pakistan hükümetinin sadece bir gündemi olduğuna işaret eden Afridi, “Hindistan ile müzakerelerin, ticaretin veya farklı herhangi bir etkileşimin başlaması için 5 Ağustos 2019’da alınan kararların iptal edilmesi gerekiyor.” dedi.

Afridi, özellikle 5 Ağustos 2019’dan sonra Cammu Keşmir’de insani kriz yaşandığını belirterek “Masum çocuklara, kadınlara ve tüm yaşlardan insanlara karşı savaş suçları işleniyor. Alıkonuluyorlar, sağlık tesislerinden ve her şeylerinden mahrum bırakılıyorlar.” diye konuştu.

Bölge halkının varlıklarının tehlikede olduğuna dikkati çeken Afridi, “(Hindistanlılar) Kızları ve erkekleri toplama kamplarına gönderiyorlar.” iddiasında bulundu.

– ÖZGÜRLÜKTEN BAHSEDENLER İÇERİ ATILIYOR

Afridi, Keşmir’de kocalarının ölüp ölmediklerini bilmeyen ve bu şekilde yıllarca bekleyen çok sayıda “yarı dul kadın” olduğunu belirterek “Onlarca yıl kocalarını bekleyen kadınlar ve babalarını bekleyen çocuklar var.” dedi.

Özgürlükten konuşan veya haklarını isteyen siyasetçilerin demir parmaklıkların arkasına atıldığını belirten Afridi, Asiya Andrabi başta olmak üzere çok sayıda siyasetçinin hapsedildiğine dikkati çekti.

Afridi, gözaltında hayatını kaybeden Tahrik-i Hürriyet Partisi’nin Genel Başkanı 78 yaşındaki Eşref Sehrai’nin, bu durumun son örneği olduğunu dile getirdi.

– “İNSANLIK BURADA KAN AĞLIYOR”

Hindistan’ın ülkenin çeşitli bölgelerinden yabancıları Cammu Keşmir’e getirmeye çalıştığını anımsatan Afridi, Cammu Keşmir’de gerçekleşen demografik terör şeklindeki yerleşim politikasının tüm küresel barış için korkutucu olduğunu ve dünyanın uyanması gerektiğini söyledi.

Afridi, uluslararası toplumun Keşmir meselesiyle ilgili Hindistan’a baskı yapması çağrısında bulunarak “Dini, ırkı, kültürü, normları ve kuralları unutun, insanlık burada kan ağlıyor.” diye konuştu.

– “HERKESİN GELECEĞİ TEHLİKEDE”

Keşmir meselesiyle ilgili somut adımların atılması gerektiğini ifade eden Afridi, “Bu, herhangi bir ülkeyle alakalı değil, dünyanın barışıyla ilgili. Ankara’da, İstanbul’da, New York’ta, Washington’da, Vancouver’da, Cidde’de, Riyad’da, Londra’da, Paris ve hatta Moskova’da yaşayan birinin, her başkentin, her şehrin, her insanın geleceği tehlikede.” değerlendirmesini yaptı.

Afridi, yeni neslin geleceğinin de tehlikede olduğuna işaret ederek “Neden? Çünkü Keşmir Hindistan ile Pakistan arasında bir parlama noktası. Dünya öne çıkmalı ve bu meselesinin Keşmir ile ve orada yaşayanlarla alakalı olmadığını fark etmeli. Bu, onların geleceğiyle, çıkarlarıyla ve gelecek nesilleriyle alakalı.” dedi.

– “(SAVAŞ DAHİL) HER ŞEYE HAZIRIZ”

Keşmir meselesinin sadece Hindistan ve Pakistan ile alakalı olmadığını belirten Afridi, Birleşmiş Milletler’in (BM) de işin içerisinde olduğunu ancak BM’nin güvenilirliği ile ilgili de soru işaretleri bulunduğunu kaydetti.

Afridi, Pakistan’ın diyalog ile ilgili duruşunun çok açık olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Pakistan sorumlu bir devlet ve (Hindistan ile) tüm meselelerle ilgili kapıyı çalmaya devam edecek. Biz her an (savaş dahil) her şeye hazırız.”

– “ARA BULUCULUK GİRİŞİMİNDE BULUNAN ÜLKELER OLDU”

Hindistan ile Pakistan arasında arka kapı diplomasisi yürütülüp yürütülmediğine ve farklı ülkelerin iki ülke arasında ara buluculuk rolü oynayıp oynamadığına ilişkin Afridi, “Farklı ülkeler tarafından çok sayıda (ara buluculuk ile ilgili) girişimde bulunuldu. Fakat Pakistan’ın duruşu oldukça basit ve açık. 5 Ağustos kararları iptal edilmeden diyalog veya ticaret yok.” dedi.

Afridi, Cammu Keşmir’deki sağlık altyapısının yetersiz olduğuna vurgu yaparak “Her 71 bin kişiye sadece bir oksijen tüpü, her 3 bin 900 kişi için 1 doktor bulunuyor. Her 200 kişiye ise sadece 32 kilogram oksijen düşüyor.” diye konuştu.

Cammu Keşmir’in askeri bölgeye dönüştüğünü belirten Afridi, “Her 9 Keşmirli için 1 asker bulunuyor.” ifadesini kullandı.

PAKİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANI KUREYŞİ, KEŞMİR VE FİLİSTİN MESELELERİ ARASINDA BENZERLİK OLDUĞUNU BELİRTTİ

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, “Keşmir ve Filistin meseleleri arasında bir benzerlik var. Tıpkı Filistin gibi Keşmir halkı da kendi kaderini tayin hakkı talep ediyor.” dedi.

Yerel basındaki habere göre, ABD’nin New York kentindeki bir konferansta açıklamalarda bulunan Kureyşi, Keşmir meselesinin Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarıyla uyumlu bir şekilde çözülmesi gerektiğini belirterek bu sorun çözülmeden Güney Asya’da bir barışın mümkün olamayacağını vurguladı.

Kureyşi, Hindistan’ın Cammu Keşmir’in demografik yapısını değiştirmeye niyeti olduğuna dikkati çekerek bölgedeki insan hakları ihlallerinden endişe duyduklarını dile getirdi.

Pakistan’ın Keşmir halkına ve davasına sarsılmaz desteğine dikkati çeken Kureyşi, “Biz iş insanı değiliz ve Keşmir için bir pazarlığı asla kabul etmeyeceğiz.” ifadesini kullandı.

– “İSRAİL SALDIRGANLIĞI HAKKINDA KONUŞMAK ANTİSEMİTİZM DEĞİL” VURGUSU

Kureyşi, Keşmir ve Filistin’deki krize birlikte atıfta bulunarak “Keşmir ve Filistin meseleleri arasında bir benzerlik var. Tıpkı Filistin gibi Keşmir halkı da kendi kaderini tayin hakkı talep ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

CNN ile yaptığı röportajın ardından antisemitizmle suçlanmasına değinen Kureyşi, “İsrail’in politikaları ve saldırganlığı hakkında konuşmanın antisemitizm olmadığını” söyledi.

Kureyşi, 20 Mayıs akşamı CNN muhabiri Bianna Golodryga’ya verdiği röportajda, İsrail’e yönelik kamuoyu baskısının arttığını ve İsrail’in yenildiğini, medyayı kontrol etmesine ve güçlü bağlantılarına rağmen medya savaşını kaybettiğini söylemişti.

CNN muhabiri Golodryga ise Twitter’dan yaptığı açıklamada, Kureyşi’yi antisemitik olmakla suçlamıştı.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close