Pakistan, Çin'den SİHA satın aldı - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Pakistan, Çin’den SİHA satın aldı

Abone Ol 

Pakistan’ın web sitesi Quwa tarafından aktarılan bir gümrük ekstresine göre, Çin’in savunma yüklenicisi Aersopace Long-March International Trade (ALIT)‘den Ch-4 insansız hava araçları alındı.

Gümrük ekstresine göre Pakistan, Çin’den Ch-4 SİHA’larının dışında 21 parça ekipman ihraç etti. Ekstrede ithalat yapan müşteriden “Genel Merkez İnşaat İşleri Organizasyonu” olarak bahsedildi.

Gümrük beyannamesindeki bir açıklama, 4 adet Ch-4 SİHA’nın 5 vakada destekleyici ekipmanla birlikte teslim edildiğini gösteriyor. Bu, daha büyük bir satın alımdan önce bir başlangıç ​​partisi veya test için küçük ölçekli bir satın alma veya sınırlı kullanım olabilir.

Irak, Suudi Arabistan, BAE, Myanmar ve Ürdün’den sonra Pakistan, CH-4 alan ülkeler arasına girdi. Pakistan’ın CH-4A mı yoksa CH-4B mi sipariş ettiği belli değil.

CH-4 İHA, elektro-optik tareti ve sentetik açıklık radarına ek olarak maksimum kalkış ağırlığı 1300 kg ve yük kapasitesi 345 kg’dır. Uçağın kanat açıklığı 18 metre ve uzunluğu 8,5 metre. 235 km / sa azami hız ve 40 saate kadar dayanıklılık ile 180 km / sa seyir hızı sağlayan 100 hp sınıfı bir pistonlu motorla güçlendirilmiştir.

AR-2 gibi havadan yere füzelerle donatılan CH-4, kendisini özellikle İHA algılama teknolojisine sahip olmayan hedeflere karşı zorlu bir yakın dövüş silahı olarak sunuyor.

CH serisi insansız hava araçları, Çin’in en başarılı askeri ihracatlarından biridir ve batılı analistler, ABD yapımı MQ-9 Reaper üzerinde modellendiğine inanıyor.

Pakistan Havacılık Kompleksi (PAC) ve Çin’in Chengdu Aircraft Corporation, 2018’de Pak Hava Kuvvetleri için Wing Loong II İHA (GJ-2) üreteceklerini açıkladı. Bu İHA, bir gözetleme ve havadan keşif ve hassas saldırı platformu olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Wing Loong II, uydu bağlantısıyla uzun menzilli vuruş kabiliyetine sahiptir.

CH-4 ile karşılaştırıldığında, Wing Loong II, 4.200kg’lık daha fazla maksimum kalkış ağırlığına sahiptir. 370km / saate kadar hızlara ulaşabilir ve 32 havada kalma süresine sahiptir.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close