Lockheed Martin, ABD Donanması'na HELIOS Lazer Silahını Teslim Etti - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Lockheed Martin, ABD Donanması’na HELIOS Lazer Silahını Teslim Etti

Abone Ol 

Lockheed Martin yaptığı açıklamada, HELIOS olarak bilinen ve uzun zamandır beklenen deniz savunma lazer silah sistemini, test için ABD Donanmasına teslim edildiğini duyurdu.

Real Clear Defence’da yayımlanan bilgiler M5 tarafından çevrilmiştir.

Lockheed Martin ile yapılan 150 milyon dolarlık bir sözleşmenin bir parçası olarak tasarlanan HELIOS, yüksek enerjili bir lazer teknolojisi ile “tekneleri veya insansız dronları vurmak” için tasarlandı.

Lockheed yetkililerine göre; bu ölçeklenebilir lazer tasarım mimarisi, çeşitli güç seviyelerinde yüksek ışın kalitesi elde etmek için, çoklu kilovat ölçeklerine sahip olan fiber lazer teknolojilerinin birleşmesi ile ortaya çıkarıldı.

HELIOS, küçük sürat teknelerini, özellikle de İran ordusunun silahlı gruplarda konuşlandırdığı türde insansız hava araçlarını vurabilen bir silah olarak tasarlandı.

HELIOS’lar aynı zamanda bir İHA’nın elektro-optik sensörlerini “kamaştırabilir”, onlara zarar verebilir ve görevlerini yerine getirmelerini engelleyebilir.

Sistem, düşman gemilerine füze veya diğer saldırılara alternatif olarak kullanılabilir ve teorik olarak hedeflere sınırsız sayıda lazer saldırısı düzenleyebilir.

HELIOS, Donanmanın şu anda geliştirmeye çalıştığı bir dizi lazer silahından sadece birisi.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close