NY Times'tan çok önemli S-400 yazısı: Biden tavizlere hazır - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

NY Times’tan çok önemli S-400 yazısı: Biden tavizlere hazır

Abone Ol 

New York Times, Başkan Trump’ın veto ettiği ancak ABD Temsilciler Meclisi’nden geçen ‘S-400 hava savunma sistemi alımı sebebiyle Türkiye’ye yaptırım’ konusuna ilişkin önemli bir yazı ele aldı. Yazıya göre, Yetkililer ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden’ın Türkiye’yi tekrardan Batı bloğuna çekip Rusya’ya daha fazla yaklaşmasını engellemesi gerektiğini belirtti.

ABD’nin en önemli gazetelerinden biri olan New York Times ABD Temsilciler Meclisi’nden geçen ‘S-400 hava savunma sistemi alımı sebebiyle Türkiye’ye yaptırım’ konusuna ilişkin önemli bir yazı ele aldı.

BİDEN’A TÜRKİYE’Yİ KARŞINA ALMA MESAJI

Yazıya göre, ABD’li yetkililer Türk mevkidaşlarını, Trump yönetiminin Kongre yaptırımlarına karşı çıkmayacağı yönünde bilgilendirdi. Ayrıca bu yaptırımların Mısır, Hindistan ve Suudi Arabistan’a Rus sistemleri satın almama uyarısı olduğunu ifade ettiler.

Yetkililer, Biden’ın Türkiye’yi tekrardan Batı bloğuna çekip Rusya’ya daha fazla yaklaşmasını engellemesi gerektiğini belirtti.

TÜRK YETKİLİDEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

“Türkiye kendini izole edilmiş hissediyor.” ifadelerini kullanan Türk yetkili, önemli açıklamalarda bulundu.

Türk yetkili, “ABD’nin Girit’e savaş gemisi konuşlandırması, Türkiye’nin artık bölgedeki kilit müttefik olmadığının sinyalini verdi.” tespitinde bulunurken Biden yönetiminin S-400’lere yaklaşımının ilk sınav olacağını belirtti.

”BİDEN TAVİZLERE HAZIR”

“Biden’in danışmanları, Türkiye ile geleneksel ve teknik diplomasi kanalları üzerinden bağlantıya geçeceklerini, daha önce Trump ve Erdoğan arasındaki ani görüşme trafiği gibi bir iletişime yaslanmayacaklarını söylediler. Bu bizim için iyi bir gelişme.” diyen Türk yetkili, ”Biden’in danışmanları, düşük seviyeli görüşmelerde tavizlere hazır olduklarını söylediler.” ifadelerini kullandı.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close