Nükleer şifrelerin yer aldığı çanta Biden'a teslim edildi - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Nükleer şifrelerin yer aldığı çanta Biden’a teslim edildi

Abone Ol 

Eski Başkanı Donald’ın yemin törenine katılmaması ‘nükleer kodların’ tesliminin nasıl yapılacağı sorunu gündeme getirmişti. O çanta özel koşullar altında yeni başkana teslim edildi.

Biden’in yemin töreni başlamadan kısa süre önce Florida’daki mülkü Mar-a-Lago’ya uçmak üzere Washington’dan ayrılan Trump nükleer kodların yer aldığı çantayı da yanında götürdü. O dakikalarda başkan niteliği taşımasından dolayı çanta ve şifreleri yanında taşıyan Trump’a askeri bir personel de eşlik etti.

Başkan teslim ediyordu

Olağanüstü koşullarda ABD başkanın emirlerini doğrulamak ve nükleer saldırı başlatmak için kullanılan ekipmanı içeren ve ‘nükleer futbol topu’ olarak bilinen çanta, bugüne dek eski başkanın tarafından teslim ediliyordu.

Amerikan Başkanı yemin töreni ile birlikte yanında her zaman ‘nükleer silahları fırlatmaya yetkili tek kişi olarak başkanı tanımlayan’ kodları içeren ve ‘bisküvi’ olarak bilinen plastik bir kart taşıyor.

Tören günü Trump’ın nükleer kodları içeren çantayı yeni başkana vermesi ve ardından kendi kodlarının devre dışı bırakılması gerekiyordu.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close