Netanyahu: Esir takası olsa da olmasa da Refah'a kara saldırısı başlatacağız - M5 Dergi
Dünya

Netanyahu: Esir takası olsa da olmasa da Refah’a kara saldırısı başlatacağız

Abone Ol 

İsrail ve Hamas arasındaki savaş 7 Ekim’den bu yana devam ederken, saldırılar nedeniyle Gazze Şeridi’nde 1,9 milyon kişi yerinden edildi. İsrail Başbakanı Netanyahu, Hamas ile esir takası mutabakatına varılsa da varılmasa da 1,5 milyon Filistinlinin sığındığı Refah kentine kara saldırısı başlatacaklarını söyledi.

İsrail ile Hamas arasında esir takası müzakereleri dolaylı olarak devam ederken , İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Refah kentine kara saldırısı başlatacaklarını söyledi.

İsrail Basın Ofisinden yapılan açıklamaya göre, Netanyahu, Gazze’deki İsrailli esirlerin yakınlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Gazze’ye yönelik saldırıları “hedeflerine ulaşmadan” durdurmayacaklarını belirten Netanyahu, esir takası mutabakatına varılsa da varılmasa da Refah’a kara saldırısı başlatacaklarını ifade etti.

Mısır basınında dün çıkan haberde, Hamas heyetinin Kahire’den ayrıldığı ve ateşkes anlaşması teklifine yazılı yanıt vereceği bildirilmişti.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron da dün Riyad’da yaptığı açıklamada, Hamas’a İsrailli esirleri serbest bırakması karşılığında 40 günlük ateşkes ve binlerce Filistinli esirin serbest bırakılmasının teklif edildiğini belirtmişti.

NE OLMUŞTU?

Uluslararası uyarılara rağmen Refah’a saldırı planını onayladığını defalarca yineleyen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 8 Nisan’da yaptığı açıklamada saldırı için tarih belirlendiğini belirtmişti.

İsrail devlet televizyonu KAN, İsrail ordusunun Refah’a kara saldırısını “çok yakında” başlatacağını bildirmişti.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close