NATO Raporu: Çin yüzyılımızın yükselen askeri gücü, NATO buna uyum sağlamalı - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

NATO Raporu: Çin yüzyılımızın yükselen askeri gücü, NATO buna uyum sağlamalı

Abone Ol 

Reuters haberine göre NATO’daki “akıllı bir grup insan” tarafından hazırlanan ve 1-2 Aralık’taki Dışişleri Bakanları toplantısında tartışılacak olan “NATO 2030” adlı rapor genel olarak “Çin’in askeri yükselişini” konu alacak.

NATO Diplomatı: “Çin artık Batı’nın umduğu iyi huylu ticaret ortağı değil. Yüzyılımızın yükselen gücüdür ve NATO buna uyum sağlamalıdır.

Raporda Çin’in Kuzey Kutbu ve Afrika’da giderek artan varlığı ve Avrupa’nın altyapısına olan ağır yatırımlarına özellikle dikkat çekiliyor.

NATO diplomatına göre Çin’e karşı önde olmak teknolojik üstünlüğü korumaktan geçiyor. Bilgisayar ağları ve altyapısının korunmasına da dikkat çekiliyor.

Diplomata göre raporda yer alan 138 önerinin hepsinin benimsenip benimsenmeyeceği kesin değil.

Raporda ayrıca 30 ülkeden oluşan NATO’nun NATO dışındaki ülkelerle -Avustralya gibi- daha yakın ilişkiler kurması gerektiği öneriliyor.

“Çin’in aktif olarak yer almaya çalıştığı uzayda daha caydırıcı olunmalı” önerisi de yer alıyor.

Raporda yer alan bir başka öneriye göre NATO, resmi master strateji dökümanına Çin’i de dahil etmeyi gözden geçirmeli. Çin bu dökümanda yer alabilir ancak NATO tarafından Çin’e henüz “hasım” sıfatı verilmeyecek.

NATO raporunda yer alan diğer önerilere göre ise NATO Dışişleri Bakanları daha sık bir araya gelmeli, Genel Sekreterin uluslararası arabuluculuk rolünün daha da güçlenmesi için çağrıda bulunulmalı.

Rapor üzerinde önce NATO Dışişleri Bakanları tarafından yarın bir tartışma yapılacak. Ardından ise gelecek yıl devlet başkanlarının katılımıyla düzenlenecek toplantıda sunulacak.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close