NATO 'Kapsamlı Uzay Politikası' belgesini yayınladı - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

NATO ‘Kapsamlı Uzay Politikası’ belgesini yayınladı

Abone Ol 

NATO, uzay alanının temel yönlerini ve ittifakın güvenlik ve refahını korumadaki önemini ortaya koyan ‘Kapsamlı Uzay Politikası’nı yayınladı.

Kapsamlı Uzay Politikası’nın yayınlanması NATO’nun uzay tabanlı yeteneklere artan güveninin ve diğer operasyonel ihtiyaçların yanı sıra iletişim, navigasyon, istihbarat ve durumsal farkındalığın sağlanmasındaki öneminin bir göstergesi olarak yorumlandı.

Politika belgesi, ittifakın belirli bir uzay politikası formüle etmeye ve benimsemeye karar verdiği Haziran 2019’da bir çerçeve anlaşmasıyla başladı.

Belge, uzayla ilgili tehdit ortamını ayrıntılı olarak özetliyor ve “potansiyel düşmanların, müttefiklerin uzaya erişimini ve uzayda çalışma özgürlüğünü tehdit edebilecek karmaşık karşı uzay teknolojilerini geliştirdiğini, test ettiğini ve operasyonel hale getirdiğini” belirtiyor.

Ancak bunun yanında, uzay tehditleri de politika metnine konu edinildi.

Bu tehditler, iletişim veya Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS) gibi kinetik olmayan sistemlerden “doğrudan yükselen uydu karşıtı füzeler, yörüngede uydu karşıtı sistemler ve lazer ve elektromanyetik yetenekler” gibi kinetik yeteneklere kadar çeşitlilik gösterir.

Politika, bir dizi temel ilkeyi içeriyor; en önemlisi, alanın caydırıcılık ve savunma için hayati önem taşıdığının kabul edilmesi, uzaya serbest erişimin sağlanması ve çabaların tekrarlanmasını önlemek için müttefiklerle işbirliği yapılması.

Geçen yıl Brüksel Zirvesi’nde müttefiklerin, uzayda ya da uzay kaynaklı yapılacak saldırıların açık bir “meydan okuma” olacağı konusunda hemfikir olduğu hatırlatıldı ve bu bağlamda NATO’nun 5’inci maddesinin uygulanabileceği tekraren vurgulandı.

NATO, uzayı 2019 yılında “operasyonel alan” ilan etmişti. Aynı yıl ABD, Uzay Kuvvetleri’ni ayrı bir askeri birim olarak kurdu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close