NASA'nın X-59 süpersonik uçağı bu yıl ilk uçuşunu yapacak - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

NASA’nın X-59 süpersonik uçağı bu yıl ilk uçuşunu yapacak

Abone Ol 

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından geliştirilen X-59 Quiet SuperSonic Technology uçağı (QueSST), bu yılın sonunda ilk uçuşunu yapacak.

Uzay ajansı yakın tarihli bir yayında, X-plane’in Lockheed Martin’in California’daki Skunk Works’ten Teksas’taki tesislerine geçici olarak taşınmasının ardından, X-59’un 2022’ye kritik zemin testi ile başlayacağını söyledi.

Teksas’tayken, X-59’un yer testleri, uçağın tipik olarak uçuş sırasında meydana gelen yüklere ve gerilimlere dayanabilmesini sağlamak için yapılacaktır. Ekip ayrıca X-59 daha fazla test ve tamamlama için Kaliforniya’ya geri dönmeden önce yakıt sistemlerini kalibre edecek ve test edecek.

X-59, bir uçak ses hızından daha hızlı uçtuğunda meydana gelen sonik patlamanın yüksekliğini yumuşak, sessiz bir sonik “gümlemeye” azaltmak için tasarlanmıştır. NASA, geleceği kara üzerinden ticari süpersonik uçuşlara açabilecek verileri toplarken, X-plane bunu 2024’ten itibaren ABD çevresindeki topluluklar üzerindeki uçuşlarda gösterecek.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close