Macron: "Barış, Ukrayna'nın teslim olması ile olamaz" - M5 Dergi
Dünya

Macron: “Barış, Ukrayna’nın teslim olması ile olamaz”

Abone Ol 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron dün İsviçre’nin ev sahipliğinde düzenlenen Ukrayna’da barış konulu zirvede, Ukrayna’da barışın ülke için “bir teslimiyet” olamayacağını vurguladı.

Macron şunları söyledi: “Hepimiz kalıcı bir barış inşa etmeye kararlıyız. Birçoğunuzun söylediği gibi, böyle bir barış Ukrayna’nın teslim olması anlamına gelemez. Ortada bir saldırgan ve bir de kurban var.”

Macron, “Bu savaş küresel bir meseledir,” diyerek diğer pek çok liderin sözlerini yineledi.

Ukrayna’da barışa giden yolun çizilmesini amaçlayan iki günlük zirveye, 50’den fazla devlet ve hükümet başkanı katılıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı liderlere “Bu odada bulunan hiç kimse Rusya ile savaş halinde değil, ancak herkes sürdürülebilir bir barış, uluslararası kurallara saygılı ve Ukrayna’nın egemenliğini yeniden tesis eden bir barış istiyor” dedi.

Zirvenin önceliklerinden birinin ” Zaporijya nükleer santrali çevresindeki durumun güvence altına alınması” olduğunu vurgulayan Macron, “Ukrayna’daki tesislere yönelik saldırılar konusunda herhangi bir rehaveti” reddetti.

“Ateşkes sağlanması için Rus tarafına baskıyı arttırmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum” diyen Macron, “çabalarımıza katılan ülkelerin çemberini genişletmek için hepimiz aynı zamanda bir takip mekanizması oluşturmalıyız” önerisinde bulundu.

Bunun “dünyada büyük bir bölünmeyi önleyeceğini ve diğer girişimlere yönelimi engelleyeceğini” belirten Macron, Ukrayna’da barış için farklı öneriler arasında bir “rekabet” söz konusu olmadığını kaydetti.

Macron, “Bu, uluslararası toplumdan Rusya’ya iletebileceğimiz bir dizi temel talebin ne olması gerektiğini geliştirmekle ilgili” dedi.

Zirvede bugünkü çalışma gruplarının üç konuyu ele alması planlanıyor: nükleer güvenlik, seyrüsefer serbestisi, gıda güvenliği ve başta Rusya’ya sürgün edilen Ukraynalı çocukların akıbeti olmak üzere insani konular.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close