Lockheed Martin, Amazon ve Cisco'dan NASA'nın Orion İnsanlı Uzay Aracı için işbirliği - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Lockheed Martin, Amazon ve Cisco’dan NASA’nın Orion İnsanlı Uzay Aracı için işbirliği

Abone Ol 

Lockheed Martin, Amazon ve Cisco, insan-makine arayüz teknolojilerini NASA’nın Orion uzay aracına entegre etmenin yollarını keşfedecek ve gelecekteki astronotların uzak alan ses teknolojisi, yapay zeka ve tablet tabanlı video işbirliğinden nasıl yararlanabileceğini öğrenme fırsatı sağlayacak.

Callisto teknoloji gösterimi, ajansın Ay çevresinde ve Dünya’ya geri dönen Artemis I mürettebatsız görevi için NASA’nın Orion uzay aracına entegre edilecek. Callisto, derin alan ses ve video iletişimleri ile ticari teknolojiyi test etmek ve göstermek için Amazon Alexa ve Webex by Cisco’yu kullanacak. NASA için Orion uzay aracını tasarlayan ve inşa eden Lockheed Martin, faydalı yükün geliştirilmesine ve entegrasyonuna öncülük ediyor.

Ticari Sivil Alan Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Lisa Callahan, “Callisto, astronotların derin uzayı keşfederken daha fazla kendilerine güvenmelerini sağlamak için gelecekte kullanılabilecek türünün ilk örneği bir teknoloji gösterecek” dedi.

Callisto, Lockheed Martin, Amazon ve Cisco’dan mühendisler tarafından geliştirilen özel bir donanım ve yazılım entegrasyonuna sahiptir ve Alexa’nın internet bağlantısı olmadan çalışmasına ve Webex’in NASA’nın Derin Uzay Ağı’nı kullanarak bir tablet üzerinde çalışmasına olanak tanıyan yenilikçi teknolojiyi içerir.

Amazon Alexa başkan yardımcısı Aaron Rubenson, “Star Trek bilgisayarı, Alexa için orijinal ilham kaynağımızın bir parçasıydı, bu nedenle ortam zekası vizyonumuzun Orion’da hayata geçtiğini görmek heyecan verici.” dedi.

Rubenson, “Ses teknolojisinin ve yapay zekanın sınırlarını zorlamak için Lockheed Martin ile çalışmaktan gurur duyuyoruz ve Alexa’nın görevdeki rolünün, uzay araştırmalarının bir sonraki çağını tanımlayacak olan geleceğin bilim insanlarına, astronotlara ve mühendislere ilham vermesini umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close