Kuzey Kore'nin "CIA"sı - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Kuzey Kore’nin “CIA”sı

Abone Ol 

Kuzey Kore, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti gibi totaliter bir rejimden beklenebileceği gibi, kapsamlı bir istihbarat toplama ve güvenlik aygıtına sahiptir.

Adem Kılıç tarafından M5 için çevrilmiştir.

Pyongyang, biri dış istihbarat toplama ve gizli operasyonlara, diğeri karşı istihbarata odaklanmış olmak üzere iki ana daireye sahiptir. Öyle ki; yalnızca Güney Kore’ye sızmaya adanmış iki kuruluş var. Pentagon raporu; “Kuzey Kore istihbarat ve güvenlik servisleri, insan istihbaratı, siber ve sinyal istihbarat yetenekleri aracılığıyla siyasi, askeri, ekonomik ve teknik bilgileri topluyor” şeklindedir. Kuzey Kore’nin birincil istihbarat toplama hedefleri Güney Kore, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’dır.

Kuzey Kore’nin dış istihbarat teşkilatı, Sovyet / Rus GRU askeri istihbarat teşkilatının yapısına göre modellenmiş olan bir sisteme sahiptir. Yine Pentagon raporuna göre; “Operasyonlar, keşif, teknoloji, siber, denizaşırı istihbarat ve servis desteği dahil olmak üzere bölümlere ayrılmış altı bürodan oluşuyor.”

Kuzey Kore’nin iç güvenlik kurumu, bazı yabancı istihbarat işlevlerine sahip olsa da Sovyetler Birliği’nin Stalinist dönemden kalma Devlet Güvenlik Bakanlığı MGB ile aynı adı taşıyor. Nitekim, Kuzey Kore ajansı Sovyet dönemindeki organizasyona göre modellendi.

Pentagon raporuna göre; “MSS kanadı, Kuzey Kore hapishane kamplarını yönetmekten, yerel casusluk vakalarını araştırmaktan, kaçakları ülkelerine geri göndermekten ve Kuzey Kore’nin dış misyonlarında denizaşırı karşı casusluk faaliyetlerini yürütmekten sorumludur.”

Kuzey Kore iç istihbarat aygıtı, Pyongyang’ın güçlü odalarından biridir. Nitekim, Pyongyang’ın güvenlik servisleri, Kuzey Koreli despotun ağabeyi Kim Jong-Nam’ın Malezya’da suikasta kurban gittiği sırada evlerinden uzakta görev yapma yeteneklerini gösterdi. Kim rejiminin istihbarat aygıtı acımasız ve etkilidir. Kore yarımadasındaki herhangi bir çatışma sırasında etkin ve tehlikeli bir şekilde kullanılabilir.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close