Kriz ertelendi: Kosova, Sırbistan ile gerginliğe neden olan uygulamayı erteledi - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Kriz ertelendi: Kosova, Sırbistan ile gerginliğe neden olan uygulamayı erteledi

Abone Ol 

Kosova Başbakanı Kurti, ABD’nin Priştine Büyükelçisi Jeffrey Hovenier’in talebini kabul ederek, ülkede araçlarının plakalarını yeniden tescil etmeyen “yasa dışı” plaka sahiplerine para cezası uygulanmasının 48 saat ertelendiğini duyurdu.

Albin Kurti, 1 Kasım ile 21 Kasım arasında “yasa dışı” plaka sahiplerine uyarı cezasının bugün itibarıyla para cezasına dönüştürülmesi konusunda sosyal medyada paylaşımda bulundu.

Bu yöndeki çalışmalarından dolayı ABD Büyükelçisi’ne teşekkür eden Kurti, “(Hovenier’in) Onun, yasa dışı plakalara ceza uygulama sürecinin 48 saatliğine ertelenmesi talebini kabul ediyorum. İki gün içerisinde sonuç elde etmek için ABD ve AB ile çalışmaktan mutluyum.” ifadesini kullandı.

Kurti dün Brüksel’de Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile görüşmüş ancak bu konuda herhangi bir anlaşmaya varılamamıştı.

KOSOVA- SIRBİSTAN GERGİNLİĞİ

Kosova hükümeti, temmuz sonunda Sırbistan’a mütekabiliyet ilkesi doğrultusunda “Sırbistan kimlik kartlarıyla Kosova’ya giriş/çıkış yapanlara geçici beyan formları verilmesi” ve “Sırp makamlarınca Kosova’daki Sırplara verilen araç plakalarının ‘RKS’ (Kosova Cumhuriyeti) plakalarına dönüştürülmesi” ile ilgili kararların yürürlüğe gireceğini duyurmuştu.

Kosova’daki Sırplar, buna tepki göstererek ülkenin kuzeyindeki sınır geçişlerini kapatmış ve ülkede gerilim artmıştı.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close