İsrailli yetkili: İran'ın baş nükleer bilimcisini öldürdüğümüz için dünya bize teşekkür etmeli - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

İsrailli yetkili: İran’ın baş nükleer bilimcisini öldürdüğümüz için dünya bize teşekkür etmeli

Abone Ol 

Batı’da ‘İran nükleer programının babası’ diye nitelenen İran Savunma Bakanlığı Araştırma ve İnovasyon Kurumu Başkanı Muhsin Fahrizade’nin suikasta kurban gitmesinden Tahran İsrail’i sorumlu tutar ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da bunu teyit edercesine imalarda bulunurken, The New York Times yeni bir duyuruda bulundu.

‘İHTİYAÇ OLDUĞU ÜZERE SUİKAST VE SABOTAJA DEVAM’

NYT, yıllardır Fahrizade’nin takip edilmesinden sorumlu bir İsrailli yetkiliden görüş aldı.

Sputnik’in haberine göre, adının açıklanmaması kaydıyla konuşan İsrailli yetkili, “İsrail ihtiyaç olduğu üzere İran’ın nükleer programına karşı harekete geçmeye devam edecek” mesajını vererek ekledi:

“İran’ın baş nükleer bilimcisini öldürdüğümüz için dünya bize teşekkür etmeli.”

ESKİ CIA YETKİLİSİ: İRANLILARIN ETKİN MÜCADELESİNE DAİR İŞARET YOK

NYT’ye konuşan eski CIA yetkilisi Bruce Riedel, Tahran’ın kuzeyinde işlenen ve İsrail’e mal edilen suikastı ‘eşi benzeri görülmemiş operasyon’ diye niteleyerek “İranlıların etkin şekilde mücadele edebildiğine dair bir işaret yok” dedi.

Artık Brookings Enstitüsü Saban Ortadoğu Politikası Merkezi uzmanlarından olan Riedel, ‘İsrail istihbarat servislerinin kaynaklarının büyük bölümünü İran araştırmalarına aktarıldığını, operasyonun başarısının gerisinde bunun yattığını’ söyledi.

‘İSRAİL’İN YENİ EYLEMLERİ YOLDA’

“Fahrizade’nin İsrail’e isnat edilen son cinayetten sekiz yıl sonra suikasta kurban gitmesi oyunda yeni bir şeylerin dönmekte olduğunu veya yaklaştığını gösteriyor” diyen eski CIA yetkilisi, İsrail’in yeni eylemlerinin yolda olduğu uyarısını yaptı.

BİDEN’A AYARLI BOMBA

İsrail Başbakanı Benyamin (Bibi) Netanyahu’nun her alanda her türlü destekçisi ABD Başkanı Donald Trump’ın seçimi kaybettiği ve Trump’ın çıktığı İran’la nükleer anlaşmaya geri dönmeyi vaat eden Joe Biden’ın 20 Ocak’ta Beyaz Saray’a yerleşmesinin beklendiği dönemde gelen suikast, Bibi’nin Biden’a net mesajı olarak yorumlandı.

Eski ABD istihbarat yetkilisi ve BM silah denetçisi Scott Ritter, suikastı “Göreve gelmesine daha 52 gün varken Biden’a İsrail’den hediye: İran’la savaş” diye değerlendirdi.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close