İsrail'den Lübnan’a tehdit: "Saldırılar durmazsa işgal ederiz" - M5 Dergi
Dünya

İsrail’den Lübnan’a tehdit: “Saldırılar durmazsa işgal ederiz”

Abone Ol 

Filistin’de soykırım yapan İsrail’in Maliye Bakanı Smotrich, Hizbullah’ın ülkesine yönelik saldırılarının durmaması halinde Lübnan’ı yeniden işgal edeceklerini ifade etti.

Dünyanın dört bir yanından gelen tepkilere rağmen Filistin’de 35 binden fazla can alan İsrail’in katliamı sürerken, ülkenin aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, Güney Lübnan’ı yeniden işgal etme tehdidinde bulundu.

‘ÜLTİMATOM VERMELİYİZ’

İsrail’in kuzeyinde bulunan ve Hizbullah füzelerinin hedefi olan Celile bölgesinde partisinin düzenlediği toplantıda konuşan Smotrich, “Ateşin tamamen kesilmesi ve (Lübnan’ın güneyindeki) Litani Nehri’nin ötesine çekilmesi için Hizbullah’a açık bir ültimatom vermeliyiz” dedi.

İsrail merkezli Yedioth Ahronoth gazetesine göre, Smotrich, “Hizbullah taleplerimize tam olarak yanıt vermezse İsrail ordusu, güney Lübnan’daki bir bölgenin karadan girişi ve askeri kontrolü de dahil olmak üzere, Lübnan topraklarının derinliklerindeki kuzey kasabalarını savunmak için bir saldırı başlatmalı” diye ekledi.

8 EKİM’DEN BU YANA SÜRÜYOR

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim 2023’ten beri sınır hattında yaşanan çatışmalarda son olarak 300 Hizbullah mensubunun yanı sıra 61 Lübnanlı sivil, 19 Emel Hareketi, 13 Hamas, 15 İslami Cihad mensubu ile 14 İsrail askeri ve 10 İsrailli sivilin öldüğü duyurulmuştu.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close