İsrail'den İran'ın Nükleer Programına Saldırı için Yeni Plan - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

İsrail’den İran’ın Nükleer Programına Saldırı için Yeni Plan

Abone Ol 

Israel Hayom Gazetesi’nde yayımlanan habere göre İsrail Genelkurmay Başkanı, subaylardan oluşan özel bir ekibe, İran’ın nükleer programına karşı yapılacak bir saldırı için yeni bir plan hazırlamalarını istedi. Planlar yakında hükümete sunulacak.

Israel Hayom’da yayımlanan bilgiler M5 tarafından çevrilmiştir.

Gazete, önerilerden birinin İran’ın nükleer tesislerine askeri bir saldırı olduğunu belirtirken, alternatif seçenekler hakkında ayrıntılı bilgi vermedi. Gelişmeye, Tahran’ın son zamanlarda yaptığı hamlelerin, özellikle de nükleer programı hızlandırma planlarının yol açtığını belirtildi.

İsrail, 2015 yılında nükleer programına ilişkin olarak dünya güçleri ile İran arasında imzalanan anlaşmaya karşı çıkmıştı. ABD Başkanı Donald Trump ise 2018 yılında ABD’yi tek taraflı olarak Ortak Kapsamlı Eylem Planı’ndan çıkarmıştı.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, “İran son yıllarda hem zenginleştirilmiş malzeme hem de saldırı yetenekleri konusunda araştırma ve geliştirme açısından ilerleme kaydetti ve gerçekten çok tehlikeli nükleer silahlara sahip olmak isteyen bir rejime tarafından yönetiliyor” dedi.

Gantz; “İsrail’in masada askeri bir seçeneğe sahip olması gerektiği açık. Kaynak ve yatırım gerektiriyor ve bunun gerçekleşmesi için çalışıyorum.” açıklamasında bulundu.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close