İsrail, Refah'a saldırılarını yoğunlaştırdı - M5 Dergi
Dünya

İsrail, Refah’a saldırılarını yoğunlaştırdı

Abone Ol 

İsrail, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun savaşı sona erdirme önerisini reddetmesinden bir gün sonra, Gazze nüfusunun yarıdan fazlasının barındığı güney sınır kenti Refah’taki bölgeleri bombaladı.

Bölge sakinleri, İsrail uçaklarının bu sabah Refah’taki bölgeleri bombaladığını ve iki eve düzenlenen saldırılarda en az 11 kişinin öldüğünü söyledi. Tankların ayrıca Refah’ın doğusundaki bazı bölgeleri de bombaladığı belirtildi.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları devam ederken, İsrail güçleri Gazze nüfusunun yarıdan fazlasının barındığı güney sınır kenti Refah’taki bölgeleri bombaladı.

Reuters’ta yer alan habere göre, Saldırı Başbakan Binyamin Netanyahu’nun savaşı sona erdirme önerisini reddetmesinden bir gün sonra düzenlendi.

Saldırılar, İsrail’in şu anda çoğu derme çatma çadırlarda yaşayan, yiyecek ve ilaçtan yoksun bir milyondan fazla insana ev sahipliği yapan Refah’a yönelik saldırıları insanların durumunu daha da kötü hale getiriyor.

NETANYAHU SAVAŞA DEVAM SÖZÜ VERDİ

Netanyahu yaptığı açıklamada, Hamas’ın Filistinli militan grup tarafından tutulan rehinelerin serbest bırakılmasını da içerecek ateşkes için önerdiği şartların “hayal ürünü” olduğunu söylemiş, zaferin yakın olduğunu belirterek savaşmaya devam etme sözü vermişti.

Yardım kuruluşları, İsrail’in, kara saldırısı sırasında askerlerinin girmediği Gazze Şeridi’nde kalan son bölgelerden birine girme tehdidini yerine getirmesi halinde insani bir felaket yaşanabileceği konusunda uyardı.

GUTERRES SALDIRILARI ELEŞTİRDİ

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres dün yaptığı açıklamada, Mısır sınırındaki Refah’a doğru ilerlemenin “zaten bölgesel sonuçlar doğuran insani bir kabusu daha da artıracağını” söyledi.

İsrail, sivil kayıplarını önlemek için adımlar attığını söylüyor ve Hamas militanlarını okul barınakları ve hastaneler de dahil olmak üzere siviller arasında saklanarak daha fazla sivil ölümüne yol açmakla suçluyor. Hamas ise bu iddiaları yalanlıyor.

REFAH’TA 11 KİŞİ ÖLDÜ

Bölge sakinleri, İsrail uçaklarının bu sabah Refah’taki bölgeleri bombaladığını ve iki eve düzenlenen saldırılarda en az 11 kişinin öldüğünü söyledi. Tanklar ayrıca Refah’ın doğusundaki bazı bölgeleri de bombaladı.

Yerinden edilen 6 çocuk babası 55 yaşındaki Emad, “Sırtımız sınır çitlerine dönük, yüzümüz Akdeniz’e dönük. Nereye gidelim? Gidecek yer yok. Bugün bir milyondan fazla insan bu soruyu soruyor; nereye gidelim?” dedi.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close