İsrail medyası: "ABD, UCM'deki Netanyahu'ya tutuklama kararını önlemeye çalışıyor" - M5 Dergi
Dünya

İsrail medyası: “ABD, UCM’deki Netanyahu’ya tutuklama kararını önlemeye çalışıyor”

Abone Ol 

ABD’nin Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Netanyahu’ya yönelik bir tutuklama kararı çıkarmasını engellemeye çalıştığı bildirildi.

ABD’nin Gazze saldırısı nedeniyle İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından tutuklama emri çıkarılmasını engellemeye çalıştığı bildirildi.

İsrail merkezli “Walla” haber sitesine göre Netanyahu, UCM tarafından hakkında tutuklama emri çıkarılmasını engellemek için ABD ile iletişim halinde. Walla’da yayınlanan haberde Netanyahu’nun “telefon görüşmelerinde bu konu hakkında durmaksızın bastırdığı ve “özellikle Beyaz Saray ile iletişim kurduğu” kaydedildi.

İsrail gazetesi Maariv de Netanyahu’nun yakında kendisi hakkında bir tutuklama emri çıkması ihtimalinden dolayı “korktuğunu ve alışılmadık derecede stresli olduğunu” ifade etti.

Gazeteye yakın kaynaklar “tutuklama kararının sadece bir zaman meselesi olduğunu” kaydetti.

ABD’nin böyle bir karar çıkmasını engellemek için girişimlerde bulunduğu dile getirildi.

Öte yandan gazete, mahkemenin Savunma Bakanı Yoav Gallant ve Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Herzi Halevi hakkında da tutuklama emri çıkarabileceğini çne sürdü.

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, konuya ilişkin olarak N12 kanalına verdiği demeçte yakalama emrinin “mutlak bir ikiyüzlülük” olduğunu iddia ederek “gerekirse ülkeyi hiç terk etmeyeceklerini” söyledi.

Kaynak: Mepa News

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close