İsrail, Lübnan'ın güneyine art arda hava saldırıları düzenledi - M5 Dergi
Dünya

İsrail, Lübnan’ın güneyine art arda hava saldırıları düzenledi

Abone Ol 

İsrail ordusunun Lübnan’ın güneyindeki sınır bölgesine art arda hava saldırıları düzenlediği belirtildi.

Lübnan resmi ajansı NNA’da yer alan habere göre, İsrail savaş uçakları, sınırın hemen yanında yer alan Tel el-Avayda bölgesine üst üste iki hava saldırısı düzenledi.

Savaş uçaklarının yine sınırda yer alan Lübnan’ın El-Hiyam ve Marun er-Ras beldesindeki boş evleri hedef aldığı kaydedildi.

NNA’da yer alan başka bir haberde, İsrail ordusunun Teyr Harfa beldesinin merkezinde bir eve hava saldırısı düzenlediği ifade edildi.

Saldırı sonucu evdeki 2 kişinin ağır yaralandığı ve ambulansla hastaneye kaldırıldıkları bildirildi.

Evde mahsur kalan diğer 3 kişinin de sivil savunma ekiplerince güvenli bölgeye tahliye edildikleri aktarıldı.

İsrail, Lübnan’ın güneyinde bir araca hava saldırısı düzenledi

Lübnan resmi ajansı NNA’nın haberine göre, İsrail’e ait insanız hava aracı (İHA) Nebatiye vilayetine bağlı Bint el-Cibeyl ilçesinde bir aracı hedef aldı.

Bint el-Cibeyl Hastanesi yakınında gerçekleştirilen saldırıda ölü ve yaralıların olduğu kaydedildi.

Lübnan’daki günlük An-Nahar gazetesinin internet sitesinde yer alan haberde, saldırının hedefinde Hizbullah’ın bölgedeki askeri komutanlarından birinin olduğu ifade edildi.

Öte yandan İsrail ordusu açıklama yaparak söz konusu saldırıyı düzenlediklerini doğruladı.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Bint el-Cibeyl ilçesine bağlı Marun el-Ras bölgesinde Hizbullah mensuplarının tespit edildiği bir aracın İHA ile vurulduğu belirtildi.

Ayrıca, Hizbullah’a ait El Adaysa, El Hiyam ve Teyr el-Harfa beldelerinin de savaş uçakları ile hedef alındığı kaydedildi.

İsrail ordusu, son olarak 10 Şubat’ta başkent Beyrut’un güneyinde sınır bölgesinden 70 kilometre uzaklıkta bir araca hava saldırısı düzenlemişti.

İsrail ordusu ve Hizbullah Hareketi arasında 8 Ekim 2023’ten bu yana yaşanan çatışmalarda, 188 Hizbullah mensubu, 8 Emel Hareketi üyesi, 31 Lübnanlı sivil, 1’i asker 2 Lübnanlı güvenlik görevlisi, 6 İsrailli sivil ve 10 İsrailli asker öldürüldü.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close