İsrail: "Dünya Sağlık Örgütü, Hamas ile işbirliği yapıyor" - M5 Dergi
Dünya

İsrail: “Dünya Sağlık Örgütü, Hamas ile işbirliği yapıyor”

Abone Ol 

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Hamas’ın Gazze’deki hastaneleri terör amaçlı kullandığına dair kanıtları göz ardı ettiğini iddia eden İsrail, dün DSÖ’yü Hamas ile işbirliği yapmakla suçladı.

Cenevre’de düzenlenen Dünya Sağlık Örgütü’nün Yönetim Kurulu toplantısında konuşan İsrail’in Cenevre’deki Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Meirav Eilon Shahar, Hamas’ı Gazze Şeridi’ndeki tüm sivil alanları bilinçli bir stratejiyle askerileştirmekle suçladı. Shahar, “Bu reddedilemez gerçeklerdir ve Dünya Sağlık Örgütü bunları defalarca göz ardı etmiştir. Bu sadece yeteneksizlik değil, aynı zamanda işbirliğidir” dedi.

Shahar, X platformu üzerinden yayınladığı videoda, İsrail ordusunun Gazze’de aradığı her hastanede, ‘Hamas’ın burayı terör amacıyla kullanıldığına dair kanıtlar’ bulduğunu ve bu bilginin AFP tarafından da doğrulandığını belirtti.

İsrail, Hamas’ı hastaneleri saldırı düzenlemek, tüneller inşa etmek ve silah saklamak için kullanmakla suçluyor. Ancak bu suçlamalar Hamas tarafından reddediliyor. Shahar, ayrıca ‘Dünya Sağlık Örgütü’nün, rehinelerin hastanelerde tutulduğunu ve teröristlerin orada aktif olduğunu bildiklerini’ iddia etti ve ‘yer altı ve yer üstünde, silahlar ve genel merkezlerle ilgili somut kanıtlar sunduklarında bile, DSÖ’nün bu durumu görmezden gelerek koruması gereken insanları tehlikeye attığını’ söyledi.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, X platformunda yaptığı açıklamada, Gazze’de ateşkesin çoktan ilan edilmiş olması gerektiğini belirtti ve “Çözüm mevcut. Sadece iradeye ihtiyaç var. Hadi barışı seçelim” dedi.

İsrail Büyükelçisi ayrıca, Hamas güçlerinin Kuzey Gazze’deki Endonezya Hastanesi’nden operasyon yürüttüğünü ve İsrail ordusunun orada ‘altında kazılmış bir tünelde öldürülmüş 5 rehine bulduğunu’ iddia etti. Shahar, ‘İsrailli rehinelerin 7 Ekim’de El-Rantisi Çocuk Hastanesi’nin ana girişinden geçirildiğini ve ardından oradaki alt katta tutulduğunu’ belirtti.

Büyükelçi Shahar ayrıca, Kemal Advan Hastanesi’nde ‘80 teröristin İsrail askerlerine teslim olduğunu ve kuvözlerde saklanmış silahların bulunduğunu’ iddia etti.

Kaynak: Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close