İngiltere son Poseidon uzun menzilli, çok maksatlı deniz devriye uçağını aldı - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

İngiltere son Poseidon uzun menzilli, çok maksatlı deniz devriye uçağını aldı

Abone Ol 

Birleşik Krallık, dokuzuncu ve son Boeing P-8A Poseidon MRA1 denizcilik multimisyon uçağını (MMA) teslim aldı.

Uçağın, 11 Ocak’ta İskoçya’daki Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) Lossiemouth’a ulaştığı bildirildi.

Bu, Şubat 2020’de ZP801 Pride of Moray’in gelişiyle başlayan iki yıllık teslimat sürecini sona erdiriyor. O zamandan beri, ZP802 City of Elgin, ZP803 Terence Bulloch DSO DFC, ZP804 Spirit of Reykjavik, ZP805 Fulmar, ZP806 Guernsey’s Yanıt, ZP807 William Barker VC ve ZP808’in tümü alındı. ZP808 ve ZP809 isimleri henüz Savunma Bakanlığı (MoD) tarafından açıklanmadı.

İngiltere hizmetinde, Poseidon 201 ve 120 filo tarafından işletilmekte olup, 54 Squadron operasyonel dönüştürme birimi olarak hizmet vermektedir. Dokuz Poseidon MRA1’in tamamının teslimi, BAE Systems’in Nimrod MR2’sinin emekliye ayrılması ve Nimrod MRA4’ün değiştirilmesinin iptali ile 2010 yılında askıya alınan Birleşik Krallık’ın havadaki deniz devriyesi kabiliyetinin yeniden yapılandırılmasında önemli bir kilometre taşıdır.

P-8, uzun menzilli, çok maksatlı, denizcilik operasyonları yapabilen bir deniz devriye uçağıdır. Boeing’in ticari yeni nesil 737 uçağının askeri bir türevi olan P-8, üstün performans ve güvenirlik ile savaş alanında en yüksek mertebede birlikte çalışabilirlik sağlayan bir görev sistemini bir araya getiriyor.

P-8; deniz silahları, modern bir açık görev sistemi mimarisi ve satın alınabilirlik için ticari-benzeri desteklerle birlikte militarize edildi. Uçak, bir bomba bölmesi ve silah istasyonları için desteklerle donatıldı (her kanatta iki adet silah istasyonu bulunuyor).

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close