İngiltere: Rütbeli Rus askeri liderler Ukrayna’da ön saflarda yer alıyor - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

İngiltere: Rütbeli Rus askeri liderler Ukrayna’da ön saflarda yer alıyor

Abone Ol 

İngiltere Savunma Bakanlığı’nın Ukrayna’daki gelişmelere ilişkin istihbarat değerlendirmesinde, Rus kuvvetlerinin komuta ve kontrolündeki zorluklar ve ordunun Ukrayna’daki muharebe cephelerinde bocalayan performansı göz önüne alındığında, yüksek rütbeli Rus komutanların ön saflarda görevlendirildiği ifade edildi.

Değerlendirmede, bu komutanların savaş alanında bulunmasının harekat konseptinde bir değişikliğe yol açıp açmadığının net olmadığına vurgu yapıldı.

Bakanlığın değerlendirmesinde ayrıca, komutanların ön cephelerde konuşlandırılmasının onları büyük risklere maruz bıraktığı, bunun da bu çatışmada Rus subayları arasında yüksek kayıplara yol açtığına dikkat çekildi.

Diğer yandan, İngiltere Başbakanı Boris Johnson dün yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in acımasız saldırısının sadece Ukrayna’da sayısız yıkıma yol açmadığını, aynı zamanda Avrupa genelinde barış ve güvenliği tehdit ettiğini söyledi.

İngiltere hükümeti, Ukrayna’ya askeri, ekonomik ve insani yardım sağlamak için 1,3 milyar sterlin ek tahsis edecek.

Konuya ilişkin haberlerde, bunun İngiltere’nin Irak ve Afganistan’daki savaşlardan bu yana bir çatışmaya yaptığı en yüksek harcama olduğu belirtildi.

KAYNAK: Şarku’l Avsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close