İngiltere, Rusya'nın Ukrayna'daki güçlerinin üçte birini kaybettiğini söyledi - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

İngiltere, Rusya’nın Ukrayna’daki güçlerinin üçte birini kaybettiğini söyledi

Abone Ol 

İngiliz askeri istihbaratı, taarruzunun sert direniş karşısında mücadele etmeye devam etmesi nedeniyle Rusya’nın Ukrayna’ya gönderdiği işgal gücünün üçte birini kaybetmiş olabileceğini söyledi.

Savunma Bakanlığı (MoD) yaptığı son değerlendirmede, Ukrayna’nın doğusundaki Rus harekatının “hız kaybettiğini” ve şu anda “programın önemli ölçüde gerisinde” olduğunu da ekledi.

NATO dışişleri bakanlarının Berlin’deki toplantısında, dışişleri bakanı Liz Truss, Kiev’deki hükümete “Rusya’yı dışarı itmesine” yardımcı olmak için desteği sürdürmenin şart olduğunu söyledi.

Açıklamada, “Putin Ukrayna’da sürekli bir yenilgiyle yüzleşmeli, Rusya kontrol altına alınmalı ve böyle bir saldırganlık bir daha asla olmamalı.

“Ukrayna’nın güvenliği, kendisini savunabilmesinden gelmelidir. Müttefikler, derhal topçu, eğitim ve gerekli uzmanlığı sağlayarak Ukrayna’nın NATO standartlarındaki teçhizata geçişini desteklemeli.”

NATO genel sekreter yardımcısı Mircea Geoană, Ukraynalıların artık Rusları yenebilecek ve savaşı kazanabilecek bir konumda olduğunu söyledi.

Gazetecilere verdiği demeçte, “Rusya’nın acımasız işgali ivme kaybediyor” dedi.

Geoană ayrıca, “Müttefiklerin ve ortakların milyarlarca dolarlık önemli desteğiyle, askeri destekte, mali destekte, insani destekte, Ukrayna halkının ve ordusunun cesareti ve bizim yardımımızla Ukrayna’nın bu savaşı kazanabileceğini biliyoruz.” ifaadelerini kullandı.

Ruslar, Kiev’deki ilerlemeleri geri püskürtüldükten sonra saldırılarının odak noktasını – zaten kısmen Moskova yanlısı ayrılıkçılar tarafından kontrol edilen – doğu Donbas bölgesine çevirdi.

Ancak MoD, küçük ölçekli ilk ilerlemelere rağmen, “sürekli olarak yüksek düzeyde yıpratma” yaşarken, geçen ay önemli bir bölgesel kazanım elde edemediklerini söyledi.

Saldırının, köprüleme ekipmanı ve istihbarat, gözetleme ve keşif uçağı gibi “kritik etkinleştiricilerin” kaybıyla daha da engellendiğini söyledi.

Açıklamada, “Rusya muhtemelen şubat ayında taahhüt ettiği kara muharebe gücünün üçte birini kaybetti” denildi.

“Rus kuvvetleri, azalan etkinleştirme yetenekleri, devam eden düşük moral ve azalan muharebe etkinliği nedeniyle giderek daha fazla kısıtlanıyor.

“Bu yeteneklerin çoğu hızlı bir şekilde değiştirilemez veya yeniden oluşturulamaz ve Ukrayna’daki Rus operasyonlarını engellemeye devam etmesi muhtemeldir.

“Mevcut koşullar altında, Rusya’nın önümüzdeki 30 gün içinde ilerleme hızını önemli ölçüde hızlandırması pek mümkün değil.”

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close