Hindistan'ın yerli uçak gemisi bir sonraki deniz denemeleri için yola çıktı - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Hindistan’ın yerli uçak gemisi bir sonraki deniz denemeleri için yola çıktı

Abone Ol 

Hindistan’ın yerli yapım uçak gemisi IAC Vikrant, bir sonraki deniz denemeleri için yola çıktı.

Hindistan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, “Geçen yılın ağustos ayındaki ilk deniz denemeleri, tahrik, seyir takımı ve temel operasyonları tesis etmekti, daha sonra Ekim-Kasım aylarındaki ikinci deniz denemesi, geminin çeşitli makine denemeleri ve uçuş denemeleri açısından adımlarını attığına tanık oldu. İkinci sorti sırasında çeşitli denizcilik denemeleri de başarıyla yapıldı.” ifadelerine yer verildi.

Mevcut üçüncü deniz denemelerinde ise IAC Vikrant’ın, geminin çeşitli sensör takımları üzerinde testler gerçekleştirmenin yanı sıra geminin çeşitli koşullarda nasıl performans gösterdiğine dair belirli okumalar oluşturmak için karmaşık manevralar yapmak üzere yola çıktığı belirtildi.

IAC’de kullanılan ekipmanın %76’sı yerli kaynaklıdır. Gemi aynı zamanda ilk sortisinden itibaren temel uçuş operasyonlarını da gerçekleştirebildi. Bir dizi aşamalı deniz denemesinin başarılı bir şekilde tamamlanmasının ardından, geminin bu yıl ulusun ‘Azadi ka Amrit Mahotsav’ı anması nedeniyle INS Vikrant olarak hizmete girmesi planlanıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close