Güney Kore, Kuzey Kore'nin hipersonik füze testi iddiasını yalanlıyor - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Güney Kore, Kuzey Kore’nin hipersonik füze testi iddiasını yalanlıyor

Abone Ol 

Güney Kore, Kuzey Kore’nin hipersonik füze fırlattığı yönündeki iddiasını abartarttığını, bunun durdurulabilecek normal bir balistik füze olduğunu söyledi.

Güney Kore Savunma Bakanlığı, Kuzey Kore’nin hipersonik bir füze fırlatmak için gereken teknolojileri edinmediğine inandığını söyledi.

Bir raporda, Kuzey Kore’nin geçtiğimiz Çarşamba günü ateşlediği şeyin, Ekim ayında başkenti Pyongyang’daki bir silah sergisi sırasında sergilenen bir tür balistik füze olduğu ve Güney Kore ve ABD güçlerinin onu vurabileceğini söylendi.

Bakanlık, Kuzey Kore’nin silahın 700 kilometre (435 mil) uçtuğu ve yanal manevra yaptığı iddiasının abartılı göründüğünü söyledi. Bakanlık yetkilileri, iddianın muhtemelen füze programına halkın güvenini artırmak için yerel bir izleyiciyi hedeflediğini söyledi.

Çarşamba günkü fırlatma, Kuzey Kore’nin iddia edilen ikinci hipersonik füze testiydi. Devlet medyası, füzenin 700 kilometre uzaktaki bir hedefi tam olarak vurmadan önce 120 kilometrelik (75 mil) bir yanal hareket yaptığını, testin uçuş kontrolünü ve dengesini doğruladığını söyledi.

Mach 5’i aşan veya ses hızının beş katı hızlarda uçan hipersonik silahlar, hızları ve manevra kabiliyetleri nedeniyle füze savunma sistemleri için çok önemli bir zorluk teşkil edebilir. Füze, Kim’in çok savaş başlıklı füzeler, casus uydular, katı yakıtlı uzun menzilli füzeler ve su altından fırlatılan nükleer füzelerle birlikte geçen yılın başlarında açıkladığı gelişmiş askeri varlıkların istek listesindeydi.

Güney Kore Savunma Bakanlığı raporu, Çarşamba günkü lansmanın Eylül testinden bu yana herhangi bir teknolojik ilerleme kanıtı göstermediğini söyledi. Güney Kore ordusu daha önce Eylül ayında test edilen füzenin geliştirmenin erken bir aşamasında olduğunu ve ülkenin füzeyi operasyonel olarak konuşlandırmak için önemli ölçüde zamana ihtiyacı olacağını da belirtti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close