Güney Çin Denizi’ndeki gerginlik tırmanıyor! - M5 Dergi
Dünya

Güney Çin Denizi’ndeki gerginlik tırmanıyor!

Abone Ol 

ASEAN Dışişleri bakanları Güney Çin Denizi’ndeki gerginlikten duydukları endişeyi dile getirdi.

Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) dışişleri bakanları, Güney Çin Denizi’nde artan gerilimden duydukları endişeyi dile getirerek, bu gerilimin bölge barışını tehdit edebileceğini ifade etti.

Reuters haber ajansına göre, ASEAN dışişleri bakanları yapılan açıklamada “Güney Çin Denizi’nde bölgedeki barış, güvenlik ve istikrarı zedeleyebilecek son gelişmeleri yakından ve endişeyle takip ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Söz konusu açıklamadan önce Çin ve Filipinler son birkaç ay içerisinde deniz alandaki biz dizi olayla ilgili karşılıklı suçlamalarda bulunmuş ve Manila diplomatik çabaların ‘kötü yönde’ ilerlemesi nedeniyle konu ile ilgili yaklaşımını değiştirmesi gerektiğini belirtmişti.

Çin, Manila’nın suçlamalarını ‘tamamen asılsız abartı’ olarak nitelendirdi ve Filipinler’in tekrarlanan ‘provokasyon ve tacizlerine’ göz yummayacağını söyledi.

ASEAN dışişleri bakanları ayrıca anlaşmazlıkları karmaşıklaştıracak veya artıracak faaliyetlerin yürütülmesinde itidalli davranma ihtiyacını da yeniden belirtti. Ayrıca Şarku’l Avsat’ın aktardığı açıklamaya göre “Denizcilik alanında bölgesel istikrar ve iş birliğinin desteklenmesine yapıcı bir şekilde katkıda bulunan barışçıl diyaloğun önemini yineliyoruz” ifadeleri de yer aldı.

Pekin, Çin anakarasının bin 500 kilometre güneyinden geçen ve Brunei, Endonezya, Malezya, Filipinler ve Vietnam’ı içeren özel ekonomik alanı üzerinde ‘dokuz nokta çizgisi’ aracılığıyla Güney Çin Denizi’nin büyük bir kısmı üzerinde egemenlik iddia ediyor.

Kaynak: Aawsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close