Fransa'dan İran’a: "Bölgedeki istikrar bozucu eylemlerini derhal durdur" - M5 Dergi
Dünya

Fransa’dan İran’a: “Bölgedeki istikrar bozucu eylemlerini derhal durdur”

Abone Ol 

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna İranlı mevkidaşı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile yaptığı telefon görüşmesinde, İran ve Ortadoğu’daki vekil örgütlerine ‘istikrar bozucu eylemleri derhal durdurma’ çağrısında bulundu.

Colonna, X platformunda yaptığı açıklamada “Bölgesel bir çatışma riskinin hiçbir zaman şimdiki kadar büyük olmadığı, İran ve müttefiklerinin istikrar bozucu eylemlerini derhal durdurmaları gerektiği zira gerilimin artmasının kimseye fayda sağlayamayacağı konusunda çok açık bir mesaj verdim” ifadelerine yer verdi.

7 Ekim’de Gazze Şeridi’nde İsrail ile Hamas savaşının başlamasından bu yana, İran yanlısı gruplar birçok cephede faaliyet gösteriyor. Hizbullah her gün sınır boyunca İsrail’le karşı bombardımanlar gerçekleştiriyor, Husiler, Kızıldeniz’de İsrail’e bağlı olduğunu söyledikleri gemilere saldırılar düzenliyor, Iraklı Şii örgütler ise ABD askeri personelinin bulunduğu üsleri hedef alıyor.

Bu operasyonlar Gazze Şeridi’ndeki savaşın büyüyüp geniş bir bölgesel çatışmaya dönüşeceği endişesini artırdı. ABD İran’ı gerilimi tırmandırmanın sonuçları konusunda defalarca kez uyardı, ancak İran bu saldırılarla doğrudan bir bağlantısı olmadığını belirtti.

Daha önce Colonna, X platformunda Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri ile temasa geçtiğini duyurmuştu. Yaptığı paylaşımda “Mısır ve Fransa, Gazze Şeridi’ne insani yardım ulaştırılması ve ağır yaralıların tahliyesi konusunda ön saflarda yer alıyor” ifadelerine yer verdi. Colonna, başka bir paylaşımda ise Katarlı mevkidaşı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile ‘tüm rehinelerin serbest bırakılması, Gazze Şeridi’ndeki düşmanlıkların durdurulması ve bir Filistin devletinin kurulması için inandırıcı bir vizyonun oluşturulmasına’ dayalı 3 hedef ile ilgili olarak ‘verimli bir sohbet’ gerçekleştirdiklerini belirtti.

Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Bakan’ın hafta başından bu yana Lübnan Geçici Hükümeti Başbakanı Necib Mikati ve Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Malik ile bölgedeki durumu görüştüğü bildirildi.

Kaynak: Aawsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close