Elektronik Göz'de Yapay Zeka Dönemi Başladı - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Elektronik Göz’de Yapay Zeka Dönemi Başladı

Abone Ol 

Monash Üniversitesi’ndeki araştırma ekibi, beyne yerleştirilen video kameralı gözlükler ve minyatür elektrik panelleri içeren “devrim niteliğindeki” cihazın son on yılda çalıştığını ve artık hastalarda test edilmeye hazır olduğunu ortaya çıkardı.

Adem Kılıç tarafından M5 için çevrilmiştir.

Proje direktörü Arthur Lowry yakın tarihli bir yayında, teknolojinin “beynin görsel bilgiyi alan, bütünleştiren ve işleyen bir alanı olan görsel korteksin elektriksel uyarımını sağlayarak görme yetisini kaybedenlere görsel algıyı yeniden kazandırmayı” amaçladığını söyledi.

Profesör Lowry, “Tasarımımız, bireyin iç ve dış ortamlarda gezinmesi, etrafındaki insanların ve nesnelerin varlığını tanıması için bilgi sağlayan 172’ye kadar ışık noktasından (fosfin) oluşan gruplardan görsel bir model oluşturuyor” dedi

Araştırmacılar, birçok insanın, retinalarının beyindeki “görme merkezine” bilgi aktarmasına izin vermeyen optik sinirlerindeki hasar nedeniyle kör olduğunu belirtiyorlar.

Elektronik gözün bu sorunu çözdüğünü söylediler.

Karmaşık başlıkları, görüntüleri kabaca bir akıllı telefon büyüklüğündeki bir “işlemci birimine” gönderen bir video kamera ve kablosuz verici içerir.

İşlemci tarafından toplanan veriler, bir inç karenin yaklaşık üçte biri olan ve hastanın beynine implante edilen çipe aktarılır.

Çipler, hastanın “görebileceği” görüntüler üretmek için “ince, ince elektrotlar” kullanarak verileri beyni uyaran elektriksel uyarılara dönüştürür.

Araştırmacılar, koyunlar üzerinde elektronik gözle yapılan önceki testlerin başarılı olduğunu ve insan testlerinin Melbourne’da yapılacağını söyledi.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close