‘Dünyanın en gelişmiş uzun menzilli hava savunma radarı’nın üretimi tamamlandı - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

‘Dünyanın en gelişmiş uzun menzilli hava savunma radarı’nın üretimi tamamlandı

Abone Ol 

Lockheed Martin’in ABD Hava Kuvvetleri tarafından hızlı Prototipleme programı için seçilen ve ‘dünyanın en gelişmiş taşınabilir veya sabit kullanılabilen uzun menzilli hava savunma radarı’ olarak tanımladığı AN/TPY-4’ün ilkinin üretimi tamamlandığını açıkladı.

Lockheed Martin’de Yere Dayalı Hava Gözetleme Radarları Direktörü Rick Herodes konuyla ilgili yaptığı açıklmada, “Lockheed Martin, gelişmiş savunma teknolojisine yatırım yapmaya kararlıdır ve TPY-4 radarı bu yatırımların doğrudan bir sonucudur. TPY-4, teknolojik büyüme ve giderek daha zorlu tehditlerin ortaya çıkmasıyla belirginleşen, hızla değişen savaş alanlarının ihtiyaçlarını karşılıyor,” dedi.

3DELRR sözleşmesi, İlk Operasyonel Kabiliyete ulaşması planlanan 35 uzun menzilli radar sistemi için üretim seçeneklerini içeriyor. Temmuz 2021’de radar, ABD Hükümeti’nden resmi isimlendirme aldı ve Kongsberg Savunma ve Havacılık (KDA), ilk TPY-4 radarı için Platform Elektroniği Alt Sistemini (PES) teslim etti. Lockheed Martin ve KDA ortaklığı, Lockheed Martin’in son teknoloji radar teknolojisinden ve KDA’nın savunma sanayii çözümlerindeki deneyiminden yararlanarak, mevcut uzun menzilli gözetleme gereksinimlerini karşılayan ve aşan yeni nesil bir sensörle donatıldı.

TPY 4, mevcut ve ortaya çıkan tehditleri takip edebilen ve mevcut hava savunma sistemlerine sorunsuz bir şekilde entegre olabilen çok görevli bir sistem olarak kasıtlı olarak tasarlanmıştır. TPY-4, tartışmalı RF ortamlarında çalışabilen, uluslararası olarak temin edilebilen, taşınabilir, çok görevli bir radardır. Radar, devrim niteliğinde bir radar mimarisi oluşturmak için en son olgun ticari teknolojileri bütünleştirir. Radar sistemi, benzeri görülmemiş bir yazılım tanımlı sensör mimarisi ile her gönderme/alma elemanında tamamen dijitaldir ve radarın yarının tehditlerine ve görevlerine hızla uyum sağlamasına olanak tanır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close