DRDO, Katı Yakıt Kanallı Ramjet füze tahrik sistemini test ediyor - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

DRDO, Katı Yakıt Kanallı Ramjet füze tahrik sistemini test ediyor

Hindistan, yeni bir ramjet motor test ettiğini açıkladı. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen test faaliyeti kapsamında, yeni bir katı yakıt kanallı ramjet motor test edildi.

Gelecekte üretilecek sistemler için DRDO’nun (Defence Research and Development Organisation) geliştiridiği sistemin perfomansı hakkında “tatmin edici” açıklaması yapıldı.

Lülesiz geliştirilen sistem, uçaktan bırakılma simülasyonu için ayrı bir roket motoru ile yüksek irtifaya taşındı ve bu irtifada motor çalıştırıldı. Ses hızını rahatlıkla aştığı açıklanan motorun uçuş yörüngesi radar vasıtasıyla takip edildi.

Füzenin performansı, ITR tarafından konuşlandırılan Elektro Optik, Radar ve Telemetri cihazları tarafından toplanan veriler kullanılarak izlendi ve sitemin önceden belirlenmiş tüm parametreleri sağladığı açıklandı.

Resmi olarak, teknoloji, geleceğin Hintli havadan havaya füzelerine güç sağlamak için geliştirilmektedir . Bununla birlikte, teknoloji karadan havaya füzelere de uygulanabilir. Mevcut haliyle, SFDR tabanlı füzenin ilk olarak, uçak fırlatma koşullarını simüle etmek için yüksek irtifa yörüngesine yükseltilmesi gerekiyor. Ardından, nozulsuz güçlendirici ateşlenir ve füzeyi istenen yörüngede yönlendirir.

Kaynak: M5 Dergi

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close